додому Новини Децентралізація влади *блог Богдана Боденчука*

Децентралізація влади *блог Богдана Боденчука*

674

bodiaВ Україні має відбутись децентралізація влади. Децентралізація  – це тривалий процес, який передбачає декілька етапів. Перший з них – це об’єднання у територіальні громади. Має відбутись укрупнення районів, обласні і районні держадміністрації відійдуть у минуле. Селища і міста зможуть утворити власну громаду і працювати на своє ж благо.

В кожному громадському новоутворенні з’явиться власна школа, лікарня, заклади культури, пенсійний фонд, податкова. Громада на місці буде вирішувати в якому напрямку їй розвиватись, які податки підвищувати, яку цінну встановлювати на землю, також громада зможе контролювати місцеву владу. Зрозуміло, що кожний голова громади намагатиметься працювати якнайкраще, щоб його переобрали наступного разу.

Приватні підприємці платитимуть податки на місцях і матимуть змогу контролювати їх використання. За такої системи самоуправління глобальна політика відійде на задній план. Українці нестимуть особисту відповідальність за добробут в місті чи селі.

По всіх областях України триває обговорення представниками громади і місцевої влади питання щодо об’єднання у нові адміністративно-територіальні утворення.

Кабінет міністрів встановив стислі терміни для обласних адміністрацій щодо формування територіальних громад – до 15 липня. Проблема у тому, що люди на місцях не встигли провести дискусії і громадські слухання.

Чиновники намагаються об’єднати в одну громаду сусідні села. Виникає багато нюансів, чому не слід так робити. Наприклад, якщо люди з сусідніх населених пунктів конфліктують між собою через релігійні, або етнічні погляди.

Якщо влада дійсно хоче провести децентралізацію, то має відійти від правил тоталітаризму і дати можливість людям створити самодостатні громади. З питанням децентралізації не потрібно квапитись, щоб не спровокувати численні конфлікти на місцях.

Проведення децентралізації в Україні необхідне, але потрібно діяти за принципом – спочатку самовизначення громад, а вже пізніше впровадження самоврядування на місцевому рівні. Проведення неякісної децентралізації може викликати невдоволення громадян і погіршення надання послуг на місцях.

Після того, як буде проведена адміністративно-територіальна реформа децентралізація влади не завершиться. Розпочнуться нові етапи, медичні реформи, зміни в освітній галузі.

Найважливіші питання певного регіону будуть вирішуватись на місці. З’являться ефективні громадські рухи, які контролюватимуть місцеві бюджети.  Мер, голова села, чи чиновник вже не буде переводити стрілки на уряд, і не зможе виправдати свою бездіяльність тим, що йому не надали кошти, чи не вистачає повноважень, він їх матиме достатньо, щоб вирішити проблеми у своєму місті.

За оцінками аналітиків, для України і областей цей тернистий шлях триватиме впродовж найближчих десяти років.