додому культура Поетесу та скульпторку Оксану Лятуринську пригадали у Тернополі

Поетесу та скульпторку Оксану Лятуринську пригадали у Тернополі

1053

1 лютого минає 115 років з дня народження української поетеси, скульпторки, громадської діячки, уродженки Тернопільщини Оксани Лятуринської. І хоч жінка більшу частину свого життя мешкала за кордоном, вона все ж залишила чималу творчу спадщину для наших земляків, кажуть краєзнавці, і заслуговує на те, аби про неї знали і пам’ятали. З цією метою в обласному державному архіві Оксані Лятуринській присвятили виставку “Княгиня української духовності”.

“Княгиня української духовності” – так назвали виставку в обласному архіві, присвячену Оксані Лятуринській. В експозиції представлена незначна кількість документів, яку вдалося зберегти, поетичні книги та праці дослідників, які вивчали творчість та життєвий шлях Лятуринської. Народилася громадська діячка 1 лютого 1902 року на хуторі Ліски, тепер – село Хоми Збаразького району, у багатодітній сім’ї. Вчилася у Кременецькій гімназії. У 1924 емігрувала у Прагу, де і вийшли її перші поетичні збірки.

Доля поетеси, скульпторки, громадської діячки видалась нелегкою. Життя в еміграції було складним, дошкуляла ностальгія. Лише два рази Оксані Лятуринській вдалося вирватись на батьківщину, у 1927 році та під час Другої світової війни. Потім мешкала у Німеччині в таборі для переміщених осіб, а з 1949 перебувала в еміграції у США.

Учнів, студентів, усіх, хто цікавиться історією рідного краю, запрошують на виставку в обласний архів.