додому суспільство Усі ранні овочі і фрукти на центральному ринку Тернополя щодо вмісту нітратів...

Усі ранні овочі і фрукти на центральному ринку Тернополя щодо вмісту нітратів абсолютно безпечні, запевняють фахівці

475

Усі ранні овочі і фрукти, що їх вже продають на центральному ринку Тернополя, щодо вмісту нітратів абсолютно безпечні, запевняють продавці. Те, що з перевищеним вмістом нітратів, у продаж ми просто не допустимо і на прилавок воно не потрапить, гарантують і фахівці обласної Державної лабораторії вет-санекспертизи. Ця лабораторя щодня перевіряє овочі і фрукти, які мають продавати на центральному ринку Тернополя.

Ранні овочі з'явилися вже практично всі: і буряк, і морква, і кабачки, і картопля, і капуста, навіть перець. Не відстають і фрукти: купити можна вже і полуниці, і черешні, і навіть абрикос. Все це в основному не на Тернопіллі виросло. Привозять ранні фрукти і овочі здебільшого із Закарпаття та півдня і сходу України. Якщо ще тиждень-два тому траплялись партії із перевищеним вмістом нітратів і їх на прилавок не допускали, то цього тижня фахівцям трапляється лише чиста продукція.  

Наталія Остапів, заступник начальника обласної Державної лабораторії вет-санекспертизи: "Якщо ми ранні партії реєстрували кабачки, капуста, буряк ранній, ми реєстрували перевищення вмісту нітратів в півтора-два рази, тепер пішла полуниця і поки що ми перевищення не фіксуєм. Допустим, візьмем помідори. Гранично допустима концентрація для них 200 мг/кг. Ми зараз реєструєм 16-18, до 50 – більше не реєструєм. Огірки – до 400 мг/кг, теж – від 70 до 300, як яка партія поступає. Полуниця – до 60 .

Пані Наталя із донькою Сімою на полуницю лише поглядає.

Наталя, покупець:

" – Я не ризикую зараз купувати, тому що вона ще трохи з хімією, напевно.

– Але ви не цікавилися, чи хімією чи без?

А як то можна взнати, то не можна взнати".

Спосіб дуже простий – ось такий документ, кажуть у лабораторії. Якщо продавець його не має, не виключено, що його продукція не якісна.

Наталія Остапів, заступник начальника обласної Державної лабораторії вет-санекспертизи: "Якщо ви на ринку, ви повинні перш за все питати експертний висновок на продукцію. І там вказано, що є безпечно – перелік продукції, прізвище продавця і вміст нітратів. Тобто якщо продавець має експертний висновок, значить продукція пройшла вет-сан експертизу і можете спокійно собі купувати і споживати".

Пан Роман, продавець овочів і фруктів на центральному ринку Тернополя:

" – Кожен ранок в нас беруть на аналіз продукцію. Якби воно було небезпечно, його би не дозволили на ринку продавати. Ми за свій продукт гарантумо, що він безпечний.

– А документ можете показати?

– Будь ласка…. За сьогодні ще нама, бо мають донести, а так дивіться. Щодня експертиза. За придбане на ринку можете не переживати за вміст нітратів – все в нормі".

Ірина Іванівна із чоловіком купує у пана Романа помідори. Про експертний висновок на вміст нітратів у них не запитує.

Ірина Іванівна, покупець: "Звичайно цікавить, звичайно цікавить і вміст нітратів і все. Але ми коли його купляємо, трохи в воду ставимо на годинку-на дві, як получається, все буквально: і огірочки, і помідори, і картоплю – все-все. І воно постоїть, почистили, помили – салатик прекрасний".

І правильно зробили, кажуть у лабораторії: попри те, що продукція із перевищеним вмістом нітратів на ринку продаватись просто не може, затверджені державою норми нітратів для ранніх овочів і фруктів більша, як для сезонних. Тому, даючи їх, до прикладу, дітям цілком можна і в домашніх умовах вміст нітратів іще знизити.

Наталія Остапів, заступник начальника обласної Державної лабораторії вет-санекспертизи: "Відсотків на 15-20 зменшує вміст нітратів – це якщо вимочування, а саме краще зменшує вміст нітратів відварювання і зливання води – до 50-70% вміст нітратів знижується. А так – вимочування, вимочуйте півтори-дві години. Якщо капуста, то ви зрізаєте корінь, зрізаєте верхні листочки. Якщо огірок, то найбільше накопичується нітратів в тому місці, де рослина кріпиться до плода. Оце місце – 3-4 сантиметри відрізаєте, так само як кабачок – 3-4 сантиметри відрізаєте, шкірочку зняли і ви вже себе убезпечили. Якщо там і було, то відсотків двадцять вже нема".