Головна Головні Триває конфлікт у Ланівцях між громадою і підприємством “Агропродсервіс”

Триває конфлікт у Ланівцях між громадою і підприємством “Агропродсервіс”

403

vlcsnap-2016-01-14-17h43m00s389Триває конфлікт у Ланівцях між громадою і підприємством “Агропродсервіс”. Вже не один рік люди там скаржаться на неприємний запах і побоюються забруднення підземних вод через роботу свинокомплексу “АгроЛанівці” поруч із містом й вимагають підприємство закрити. Із травня 2015 року ситуацію вивчає спеціально-створена комісія Тернопільської облдержадміністрації, а у квітні, тоді ще міліція, а нині поліція, відкрила кримінальне провадження у якому слідчі встановлюють, чи завдає розведення свиней поблизу Ланівців шкоду людям і довкіллю, і якщо так, то яку. Комісія облдержадміністрації встановила низку порушень в роботі свинокомплексу, і зокрема відсутність у ТОВ “АгроЛанівці” дозволів на викиди у повітря. Тоді з “Агропродсервісом” домовилися, що ланівецьке підприємство закриють, а свиней вивезуть в інше місце до 7 грудня 2015 року. Втім, цього не сталося, тож частина громади вже не вперше вдалася до перекриття дороги, зокрема шляху, яким підвозять корм для свиней. Тим часом виникла нова хвиля обурення – у полі, неподалік підприємства, знайшли велику кількість мертвих свиней. Люди хвилюються. Правоохоронці внесли подію до Єдиного реєстру досудового розслідування злочинів відповідно до статті про незаконні захоронення або псування земель.

Туші мертвих свиней різного віку скидали у силосну яму неподалік свинокомплексу “Агропродсервісу”, що поруч із Ланівцями. Подію внесено до Єдиного реєстру досудового розслідування злочинів згідно зі статтею про захоронення або псування земель. Відомості взято до уваги в кримінальному провадженні, яке триває з квітня 2015 року, і в якому слідчі встановлюють, чи завдає розведення свиней поблизу Ланівців шкоду людям і довкіллю і якщо так, то яку.

– В рамках просто цього кримінального провадження буде включено цей пункт з приводу цього скотомогильника, щоби дослідити, бо в нас є лише цей факт. Ми лише в рамках цієї перевірки включаємо це питання, для того, щоби іменно, знову ж таки, лише чи становить воно небезпеку для життя людей, довкілля, – розповідає заступник начальника слідчого управління ГУ Національної Поліції в області Сергій Осадца.

Зразки із могильника свиней взято на відповідні експертизи. Відносно кримінального провадження відкритого минулоріч, то тут врешті дійшли до залучення санепідстанції області.

– Найближчі плани в нас – це з санепідемстанцією провести, все ж таки зробити заміри тих викидів. Одночасно, зараз може бути таке питання, чому так пізно ми це робимо? Оскільки в них, знову ж таки, ми можемо стикнутися з проблемою, що заміри ми можемо проводити лише при температурі, як нас повідомила усно, коли ми їдучи сюди я звертався до них, усно, санепідмстанція, при температурі +8 вони можуть провести нам цю і вище, – каже Сергій Осадца.

Втім, навіть якщо шкоду людям і довкіллю у викидах зі свинарника ТОВ “АгроЛанівці” доведуть, то правоохоронці можуть лише покарати винних осіб, а не закрити саме підприємство, чого власне вимагає частина Ланівецької громади. Влада, яка запевняє, що не має прямих важелів на вирішення ситуації, далі намагається координувати процес із перемовин між сторонами. Зокрема “Агропродсервіс”, чиїм є свинарник біля Ланівців, просить компромісу та іще часу, оскільки місце, яке готують для вивезення свиней із ланівецького товариства, поки не готове.

— Дає слово вивезти 1400 свиноматок і безумовно цей весь молодняк, який там є від них, а просить залишити 300 свиноматок на території і обов’язково зберігає всі робочі місця, які там працюють, зберігає всі необхідні ті технічні засоби, які є, допомагають локалізувати цей запах і готові, скажем, ще якоби воювати з цим запахом, ще щось доробляти, щоби ще більше мінімізувати ці викиди в атмосферу від тих залишених 300 поросят, – каже перший заступник голови Тернопільської ОДА Іван Крисак.

Обіцяють ці умови виконати до жовтня 2016 року. Люди на це не погоджуються. Влада у вирішенні конфлікту між громадою і “Агропродсервісом” вирішила звернутися до прокуратури.

– Ми звернулися в прокуратуру з проханням, щоби вона втрутилась і, скажем, поставила все на свої місця.  З нашої сторони, ну, залишається тільки надіятись, що це питання в невеликому часі затягнуто, що воно скоренько розглянеться і ми розвяжем це питання по Ланівцях, – додає Іван Крисак.

Тим часом керівництво області звертає увагу і на міську раду Ланівців, яка дала у 2013 році і досі не скасовує дозвіл “Агропродсервісу” працювати поблизу міста. В місцевий бюджет продовжують надходити гроші за оренду земель. В ланівецьку казну в минулому році від “АгроЛанівців” надійшло близько мільйона гривень.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here