додому суспільство Тримай рот на замку. Навіть в інтернеті

Тримай рот на замку. Навіть в інтернеті

434

Тримай рот на замку. Навіть в інтернеті. Сфера, на яку в Україні цензура ніколи не поширювалась, тепер під наглядом. Згідно із новим законом, держава може прийняти рішення про заборону доступу до інтернету, та засуджувати протиправну, на її погляд, інформацію. За непослух – штрафи, виправні роботи та в'язниця.

Інтернет в Україні перетворюється на велику корпоративну мережу, в якій можна адмініструвати практично все майже в ручному режимі, розповідає керівник комунального підприємства "Інтеравіа" Іван Сорокаліт.

Іван Сорокаліт, керівник КП "Інтеравіа": "Те, що в Законі прописано, навіть в найгіршому сні не передбачалося. Важко за такий термін оцінити, навіть сформувати враження. Поки що враження, що це трішки сон".

Для інтернет-провайдерів новий закон загрожує зникненням із ринку. Якщо дотепер ліцензувалось будівництво і обслуговування телекомунікаційних мереж, то тепер ліцензію повинна мати і юридична або фізична особа, яка укладала із ними угоду і надає доступ до інтернету цих мереж. На її отримання виділено три місяці. Інакше – позбавлення права діяльності. Користувачам інтернету ж можуть заборонити доступ до ресурсів, через які здійснюєтьсяпоширення незаконної інформації. Процедуру подачі скарг щодо порушень повинен в місячний термін розробити Кабмін. Факт порушення визначає експерт, який і приймає рішення.

Олександр Тарасюк, начальник відділу регуляторно-правового забезпечення Львівської філії ПрАТ «Київстар»: "З приводу інтернету ми вважаємо, що додаткове регулювання суперечить політиці Уряду і Президента і визначеного ходу реалізації економіки. І крім того ми вважаємо необґрунтованим положення про заборону доступу до інтернет-ресурсів на підставі висновку експертів, оскільки процедура чітко не описана в законодавстві, не визначене коло експертів і порядок надання таких висновків. Ми вважаємо, що така заборона має здійснюватись на підставі рішення суду".

Перекрити доступ до інтернету провайдер може зробити на існуючому обладнанні. Проте за новим законом треба буде купити додаткове.

Іван Сорокаліт, керівник КП "Інтеравіа": "Для того, щоб фіксувати, або, як терміном, логувати будь-які дії існуючих абонентів, то провайдер за власний кошт повинен закупити обладнання, яке дозволить їм це фіксувати, щоб навіть якщо порушення відбудеться, щоб можна було провести слідчі дії".

Для інтернет-ЗМІ попереду час також нелегкий.

Іван Сорокаліт, керівник КП "Інтеравіа": "Тепер вони повинні бути всі зареєстровані. Хто знову ж таки в трьохмісячний термін не отримає таку реєстрацію – провайдери будуть зобов'язані перекрити доступ до таких мереж".

Також штрафами карається розповсюдження в інтернеті естремістських матеріалів, наклепів, проте тут до штрафів додаються виправні роботи та позбавлення волі. А за поширення інформації, яка ображає правоохоронців, працівників виконавчих служб, суддів або ж їх родичів – штрафи, виправні роботи та навіть піврічний арешт. Змінює закон і процедуру укладання телекомунікаційних договорів. Є ймовірність, що купити сім-карту можна буде лише із паспортом.