У центрі Тернополя обвалилась фасадна стіна 2-поверхового житлового будинку. Сталось це 27 травня близько 21.00 після сильної зливи у 6-квартирному будинку №53 на вулиці Крушельницької. Рятувальники дістали з будівлі 6 людей, 2 з яких – діти. На щастя, кажуть, ніхто не постраждав. Ночували люди у рідних і знайомих, сьогодні виносили зі зруйнованого будинку речі. Тим часом, експерти вже кваліфікували подію як надзвичайну ситуацію місцевого рівня, а міська влада вирішувала подальшу долю сімей, які залишились без даху над головою.
130-річна будівля не витримала сильної зливи, яка підтопила перший поверх. 27 травня близько 21-ї години в житловій двоповерхівці на вулиці Крушельницької обвалилась фасадна стіна, а разом з нею і підлога другого поверху будівлі в одній із квартир. Заселеними були лише дві квартири з шести. В одній з них жило дві сім'ї. На момент аварії в обох квартирах були люди. Та якщо мешканці третьої квартири обвал лише чули, то мешканці п'ятої – відчули на собі. На щастя, внаслідок руйнування ніхто не постраждав.
– По прибуттю пожежної служби було евакуйовано з цього будинку 4 дорослих і 2 дітей, в загальному 6 чоловік, – розповідає в. о. начальника УДСНСУ в Тернопільській області Віктор Маслай.
– Під час обвалу мої діти були в квартирі. Хто буде відповідати за стрес моїх дітей? В них стрес, вони плачуть і в шоці… В мене 7 чоловік проживає в цій квартирі. Моя сестра, її діти, мої діти і мій чоловік. Я не маю куди піти, – скаржиться тернополянка.
Експерти вже кваліфікували подію як надзвичайну ситуацію місцевого рівня. Проте цього варто було чекати, кажуть мешканці будинку.
– Ми проживаємо, але на літо йдемо, в нас в селі хатка є маленька, старенька, ми там сидимо. А тут не годен…. Там уже не можна проживати. Там вже 10 років все завалилось і попадало. І стеля, і дах, все прогнивше, – говорить мешканка квартири №4 на Крушельницької,53 пані Віра.
Будинок зведений у 1882-му році. В кінці 2003-го визнаний аварійним. Спеціально створена комісія постановила: стан будівлі незадовільний і проживати в ній небезпечно. Ремонтувати дім, якому понад 130 років дорожче, ніж коштує він сам, тому його мали б знести. У міськраді кажуть, намагалися дійти згоди з мешканцями. Пропонували створити ОСББ і взяти ділянку під опіку або укласти договір з забудовником, який натомість мав би дати людям житло, проте на це були згідні не всі мешканці.
– Під час проведення персональних бесід з мешканцями будинку, було досягнуто попередньої згоди на відселення з власниками 4 квартир на умовах, які були запропоновані забудовником. Оскільки з власниками двох квартир категорично не досягнуто згоди на їх відселення на умовах, які були запропоновані забудовником, враховуючи аварійний стан будинку, доручено управлінню правового забезпечення підготувати матеріали щодо примусового відселення мешканців, – каже міський голова Тернополя Сергій Надал.
– В серпні 2012 року з боку виконкому міськради було подано 2 позови до Тернопільського міськрайонного суду. Суть позову полягала в примусовому переселенні власників двох квартир цього будинку… Для тимчасового переселення було визначено ряд житлових приміщень. Вони були обстежені, отримано висновки, що придатні для проживання, – розказує начальник управління правового забезпечення Тернопільської міськради Олександр Печіль.
Суди різних інстанцій, від міськрайонного до Вищого спеціалізованого суду України, останній з яких відбувся рік тому, позицію виконкому не підтримали. І хоча людей запевняли, що у випадку тимчасового переселення право власності на квартири за адресою Крушельницької, 53 за ними збережеться, ті відмовились. Самі мешканці пояснюють, жодних конкретних адрес їм не пропонували, тому й боялися, що тимчасове житло у гуртожитку коридорного типу, про яке йшлося у відписках міськради – це шило на мило. Вибирати не довелося після руйнації будинку. Ночувати у готелі, який пропонувала міська влада, мешканці відмовились. Ніч, кажуть, провели у рідних та знайомих. До зруйнованих помешкань повернулись вранці, щоб забрати вцілілі речі.
– Все забрати там неможливо, бо треба ризикувати життям хлопців, які там зараз цю операцію здійснюють. Тому забрані вчора були документи, гроші, претензій, що щось пропало нема, – говорить заступник міського голови Тернополя Владислав Стемковський.
Зібрати речі дозволили самим власникам. Сьогодні ж з квартири дістали кішку, яка просиділа в будівлі всю ніч. Поки люди забирали залишки майна, експерти радились, вирішуючи долю будинку і питання нового житла для сімей.
– Дві сім'ї в складі 7 чоловік, які проживали в будинку, мешканці квартир 3 і 5, на тих умовах, які вони самі погодили з потенційним інвестором, домовились, що їх забезпечать тимчасовим житлом, в термін до року часу вони отримають у власність квартири площею, не меше, а більше, ніж попередні. З проведенням робіт, які вони самі узгоджують з інвестором. Між ними вже є погодження, сьогодні вони займаються оформленням документів, підписанням договорів, – каже Сергій Надал.
Така ж домовленість існує і між інвестором та власниками квартир, які фактично не жили у будинку, каже міський голова. Мешканці однієї з квартир, яка не приватизована, житло отримали ще в 1998 році і зможуть його приватизувати. Сам будинок однозначно і якнайшвидше демонтують. Поки ж рух автотранспорту на вулиці Крушельницької перекритий. Маршрутки об'їжджають її мікрорайоном "Новий Світ", тролейбуси їдуть попри Залізничний вокзал. Сама ж подія на контролі в прокуратури.
– Прокуратура Тернополя здійснює процесуальне керівництво за частиною 1 статті 367 Кримінального кодексу України за фактом службової недбалості службових осіб одного з відділів міськради. Під час розслідування щз'ясовуватимуться всі обставини події, в тому числі і причини, через які люди не були виселені з аварійної будівлі, – повідомила прес-секретар прокурора Тернопільської області Леся Гурецька.
ФОТО: Ростислав Ковальчук