додому Головні Почаївське сміттєзвалище наближене до європейських стандартів

Почаївське сміттєзвалище наближене до європейських стандартів

1155

2% території України займають полігони та стихійні сміттєзвалища, 17 мільйонів тонн сміття українці викидають щорічно, 60 % мешканців приватних будівель не мають доступу до централізовного вивозу сміття. На допомогу прийшли реформи у сфері довкілля. Сьогодні, головним чином вони відбуваються у світлі виконання євроінтеграційних зобов’язань. Зокрема, положень Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Проблема може бути вирішена лише тоді, коли буде прийнятий комплексний закон про відходи, кажуть екологи.

Відповідно до Угоди про асоціацію України з Європейським союзом, ще минулого року Верховна Рада мала ухвалити новий, комплексний закон про відходи, який передбачає не лише сортування, а й весь ланцюг поводження з ними. Цього не сталося і дотепер не визначені механізми, за допомогою яких держадміністрації виконуватимуть зобов’язання щодо впровадження заходів з імплементації Угоди про асоціацію.

Попри це, на місцях ці проблеми почали вирішувати, хто як може. До прикладу – Почаївське сміттєзвалище. Саме воно найбільш наближене до європейських стандартів. Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – одне із пріоритетних завдань місцевої влади.

Щодня Почаєвом їздять сміттєзбиральні машини, кожне господарство, що має договір з комбінатом комунальних підприємств, сміття здає 1 раз у тиждень, платять за це 12 гривень 62 копійки у місяць за кожного мешканця будинку, договори на вивіз сміття мають близько вісімдесяти п’яти відсотків домогоспожарств Почаєва.

На сміттєзвалищі нещодавно вдалось провести масштабні роботи – купили прес для пластику, провели воду, зробили освітлення, організували охорону. Тим самим вдалось убезпечити сміттєзвалище від підпалів, що до цього траплялись досить часто. А у найближчих планах місцевої влади – збудувати на території Почаївського сміттєзвалища сміттєсортувальну лінію і відправляти тверді побутові відходи на переробку.

В той час, як у Почаєві та інших містечках Тернопільщини контейнери для пластику стоять лише біля багатоквартирних будинків, і то не всюди, то у Тернополі ситуація значно краща. Нещодавно з’явився і контейнерний майданчик для роздільного збору сміття. Поки що один, але це лише початок, каже влада міста. Тернополяни, яких ми зустріли на вулицях міста, запевняють – готові сортувати сміття, але не мають куди його викидати.

Процес імплементації Угоди наразі зосереджений на центральному рівні – профільних міністерствах, уряді та парламенті, проте більшість реформ, що здійснюються в екологічній сфері, мають чітко виражену регіональну складову – вони покладають нові функції на місцеві органи влади, а також створюють нові можливості для регіонів. Отож, є надія, що новий закон про відходи приймуть вже невдовзі – сміття в Україні буде менше, а стан довкілля – покращиться.

Які кроки ми вже робимо на шляху до європейського довкілля? Як перейти на екологічні стандарти ЄС? З чого починати, чий досвід переймати? Про це ітиметься у четвер, 5 квітня у програмі «Акценти. Угода про Асоціацію з Європейським Союзом: можливості для громадян України». Початок прямого ефіру о 14 годині. Приєднуйтесь.