
Відповідно до Угоди про асоціацію України з Європейським союзом, ще минулого року Верховна Рада мала ухвалити новий, комплексний закон про відходи, який передбачає не лише сортування, а й весь ланцюг поводження з ними. Цього не сталося і дотепер не визначені механізми, за допомогою яких держадміністрації виконуватимуть зобов’язання щодо впровадження заходів з імплементації Угоди про асоціацію.
Попри це, на місцях ці проблеми почали вирішувати, хто як може. До прикладу – Почаївське сміттєзвалище. Саме воно найбільш наближене до європейських стандартів. Цивілізоване поводження з твердими побутовими відходами – одне із пріоритетних завдань місцевої влади.
Щодня Почаєвом їздять сміттєзбиральні машини, кожне господарство, що має договір з комбінатом комунальних підприємств, сміття здає 1 раз у тиждень, платять за це 12 гривень 62 копійки у місяць за кожного мешканця будинку, договори на вивіз сміття мають близько вісімдесяти п’яти відсотків домогоспожарств Почаєва.
На сміттєзвалищі нещодавно вдалось провести масштабні роботи – купили прес для пластику, провели воду, зробили освітлення, організували охорону. Тим самим вдалось убезпечити сміттєзвалище від підпалів, що до цього траплялись досить часто. А у найближчих планах місцевої влади – збудувати на території Почаївського сміттєзвалища сміттєсортувальну лінію і відправляти тверді побутові відходи на переробку.
В той час, як у Почаєві та інших містечках Тернопільщини контейнери для пластику стоять лише біля багатоквартирних будинків, і то не всюди, то у Тернополі ситуація значно краща. Нещодавно з’явився і контейнерний майданчик для роздільного збору сміття. Поки що один, але це лише початок, каже влада міста. Тернополяни, яких ми зустріли на вулицях міста, запевняють – готові сортувати сміття, але не мають куди його викидати.
Процес імплементації Угоди наразі зосереджений на центральному рівні – профільних міністерствах, уряді та парламенті, проте більшість реформ, що здійснюються в екологічній сфері, мають чітко виражену регіональну складову – вони покладають нові функції на місцеві органи влади, а також створюють нові можливості для регіонів. Отож, є надія, що новий закон про відходи приймуть вже невдовзі – сміття в Україні буде менше, а стан довкілля – покращиться.
Які кроки ми вже робимо на шляху до європейського довкілля? Як перейти на екологічні стандарти ЄС? З чого починати, чий досвід переймати? Про це ітиметься у четвер, 5 квітня у програмі «Акценти. Угода про Асоціацію з Європейським Союзом: можливості для громадян України». Початок прямого ефіру о 14 годині. Приєднуйтесь.