додому благоустрій Перш, ніж зносити “хрущовки”, вдосконалять закони

Перш, ніж зносити “хрущовки”, вдосконалять закони

794

У Тернополі планують перебудову. Наше місто потрапило у п'ятірку міст – разом із Чернівцями, Нововолинськом, Жовквою та Бердянськом, де скоро позбудуться або перепланують так звані "хрущовки". Реконструкція мала би розпочатись вже на початку 2014 року, але з нею, принаймні у Тернополі, доведеться почекати, кажуть в управлінні містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації, адже закон, який передбачає таку перебудову, далеко не досконалий.

Відповідно до Закону "Про реконструкцію застарілого житлового фонду", фінансування пілотного проекту з перебудови міст буде йти з державної казни та від інвесторів. А система перебудови в різних містах відрізнятиметься. В деяких старі "хрущовки" зноситимуть та будуватимуть нові будівлі, в інших обійдуться ремонтом та утепленням. Людей без даху над головою не залишать, кажуть чиновники. Мешканців планують розселяти у більші квартири. Але перед цим ще потрібно прийняти низку законів, щоб захистити права мешканців старих будинків. Поки що Закон "Про реконструкцію застарілого фонду" не спрацював, каже головний архітектор області Володимир Харченко.

Володимир Харченко, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА: "Рівень капіталізації в місті Тернополі ще не достатньо такий, щоби заходити з тої процедури на реконструкцію "хрущовок", тому що  він передбачає компенсаційні заходи для мешканців, які живуть в цих будинках, там не досить ефективно прописана система відселення людей, виникає дуже багато проблем з його практичною реалізацією. На сьогоднішній день ведеться робота щодо кардинальної зміни цього закону, який би трошки враховував специфіку і потреби інвесторів, бо він написаний той закон, в першу чергу, на захист інтересів людей, які проживають в хрущовках і він не спрацював".

Закон передбачає розроблення проектної документації на реконструкцію кварталів з "хрущовками", в ньому детально розписана послідовність цієї процедури. Але результату це не дало ніякого і в жодному з пілотних міст України, де планувалась перебудова це не було застосовано на практиці. В управлінні містобудування та архітектури Тернопільської ОДА сподіваються, що нова редакція закону, над яким зараз працюють, буде ефективнішою і проблема "хрущовок" у Тернополі зникне як така.

Володимир Харченко, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА: "Хоча сама тема дуже тяжка. Ми розумієм, що "хрущовки" перші, їх розрахунковий термін експлуатації добігає кінця і необхідно вживати заходів щодо модернізації цих об'єктів, надання їм другого життя, або їх знесення. Це в залежності від того в кожній ситуації буде вирішуватися. Найбільша проблема, це є звичайно приватні квартири, як відселяти людей, умови компенсації та інше. Якщо у всьому під'їзді одна людина каже що "ні", відповідно ситуація заблоковується. Розглядається варіант, що там, наприклад, половина людей і більше згідна, то решта вже можна через суд в примусовому порядку залучати до цієї процедури".