додому суспільство Озера без дна є на Гусятинщині

Озера без дна є на Гусятинщині

589

Озера, що у селі Вікно на Гусятинщині, дивують і місцевих мешканців і туристів. Площа озер декілька десятків, а глибина сотні метрів. Через те, що вони не мають дна, у народі озера називають “безоднями“. Вода прозора, багата на карбонати і солі сульфатної кислоти, тому озера лікувальні. Одне з них впорядковане для освячення води.

Карстові озера розташовані посеред села Вікно на Гусятинщині. Вони утворились з підземних вод, які в кількох місцях прорвалися назовні могутніми джерелами. Спроби науковців визначити глибину води були безуспішними. Озера бездонні й ніколи не замерзають, розповідають тутешні мешканці.

Ярослав Капелюк, начальник наукового відділу природного заповідника "Медобори": "Вода тут надзвичайно унікальна, по-перше своїм кольором, вона голубовато-зелена, прозора та надзвичайно смачна. Це питтєва вода, можливо навіть мінералізована, яка впродовж року підтримує температуру  11-13 градусів тепла, через те, оті карстові озерцянавіть у 30-ти градусні морози не замерзають".

Кілька десятків років тому на площі півтора гектара було одинадцять карстових озер, оточених болотом. Після меліорації, згадує Ярослав Капелюх, їх залишилося два. Одне озеро місцеві мешканці обгородили і щороку на Водохреща освячують у ньому воду. Друге залишилося у своєму первісному вигляді.

Ярослав Капелюх, начальник наукового відділу природного заповідника "Медобори": "Колись ця долина було болото, таких лійок тут було 11, і коли у кінці шістдесятих тут зробили міліорацію,  проклали труби, то воду десь опустили більш як на метр, в результаті ті дрібні лійки вдалось засипати, їх знищили, а от такі великі лійки не встигали, бо вода виступала, вийшло заболочення таке кругом".

Вода в озерах прозора, багата на карбонати і солі сульфатної кислоти, тому джерела мають лікувальні властивості.