додому суспільство Іван Марчук: “Я ніколи не позую і не дивлюся в камеру. Мене...

Іван Марчук: “Я ніколи не позую і не дивлюся в камеру. Мене ловлять”

470

Його люблять фотографи, а він – їх, бо не треба грошей платити, а головне – позувати. Виставка фотопортретів нашого земляка, художника, єдиного українця, якого Міжнародна академія сучасного мистецтва у Римі прийняла до лав «Золотої гільдії», Івана Марчука триває у Тернополі в арт-галереї обласної спілки художників. Учора в "Провінційних вістях" ми розповідали про світлини тернополян з Іваном Марчуком, сьогодні ж другий сюжет із серії Іван Марчук і фотографія.

І дає ж Бог людям такі обличчя. Наче нічого особливого, а крізь нього проступає все: і мудрість, і доброта, і талант. У Марчука саме таке лице. Колись, років сорок тому, зізнається художник, бувало сам себе фотографував. Але не щоб помилуватися собою, а цікавило, як крізь зморшки, крізь погляд проступає настрій і характер, тобто як зміст проявляється у формі.

Іван Марчук, живий геній: "Був період, що я себе на витягнуту руку. Це були найкращі потрети мої, тому що там не було зовсім елементу пози. Тут теж немає пози. І тому вони получаються такі психологічні, дуже цікаві образи. Такі, як я є".

Для фотокниги «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина», частина збільшених світлин з якої зараз експонується в артгалереї обласної спілки художників, провели три фотосесії: Марчук біля тернопільського ставу, у місті та в рідній Москалівці на Лановеччині.

Олег Снітовський, співавтор фотокниги «Я – серед Вас… Іван Марчук і Тернопільщина»: "Була боязнь, що, знаєте, геній, велич, велет і тут я з своїм фотоапаратом ще хочу щось зняти. Та ж не скажеш: "Пане Іване, станьте так, чи так". Все робилося якось дуже, може, навіть спонтанно, я скажу просто і навіть легко. Десь так я натякнув, можливо, давайте десь біля того городу підем, чи біля тих гарбузів присядьте. І він все слухався, не було амбіцій якихось, не було "ну, вистачить, скільки там можна знімати?!" Він мене ніби не замічав, а я робив свою справу. І отак, я отримав від цього задоволення".

Побачити фотопортрети Івана Марчука в Тернополі в арт-галереї обласної спілки художників України можна буде ще кілька тижнів. Живий же геній за версією великобританців Іван Марчук від фотосесій та їх результату теж отримав задоволення. Жартує, що фотомоделлю готовий бути знову, бо ж грошей це йому не коштує.

Іван Марчук, живий геній: "Я ніколи не позую і не дивлюся в камеру. Мене ловлять. Хай ловлять. Головне, що від мене за то… Я не плачу їм за то, розумієте".