додому суспільство Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд взяв участь у відкритті...

Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд взяв участь у відкритті виставки про польську дипломатію

692

 Генеральний консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд відвідав Тернопіль. Дипломат зустрівся із представниками місцевої влади, громадськістю в «Арт-галереї» Тернополя. Там відбулось урочисте відкриття виставки «Традиції польської дипломатичної та консульської служби».  Виставка розрахована на глядачів різних країн і приурочена 25-й річниці відкриття польського консульства у Львові. Також Генеральний консул пом'янув учасників польського Січневого повстання 1863-1864 років.

Попри не завжди дружні і мирні стосунки України і Польщі останнім часом здоровий глузд бере верх і добросусідські стосунки налагоджуються. Про це говорили представники обох сторін.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "У нас склалися прекрасні стосунки між Тернополем і нашими побратимами, містами Хожув, Ельбльонг, Радом, Новий Томуш і ряд інших міст. У нас прийнята програма міжнародного співробітництва. В межах цієї програми ми здійснюємо співпрацю".

Ярослав Дрозд, Генеральний консул Республіки Польща у Львові: "Ми вирішили у консульстві і обговорили разом з Сергієм Надалом і Валентином Хоптяном, що цей рік стане у Львівському консульстві роком Тернополя. Для нас це є добрий вклад в україно-польські стосунки, їх динаміку і їх добре майбутнє".

Виставку "Традиції польської дипломатичної та консульської служби" уже побачили в Австралії та Сполучених Штатах. Усі матеріали – польською. Для українців випустили буклет українською. Тернопіль став одним із небагатьох наших міст, куди виставка завітала. І одна з причин – закіцавлення цією темою. Генеральний консул зауважив: у  дипломатичних структурах Києва переважають вихідці Західної України і це його тішить. Зізнається " Я і сам не столичний".

Матеріали виставки – документи, фотографії, мапи охоплюють період від зародження польської дипломатичної служби: призначення перших консулів, діяльність служби під час другої світової війни, надання юридичної допомоги польським переселенцям до наших днів. Нові сторінки – про створення консульств у Львові і Вінниці, про впорядкування місцевого прикордонного руху, про оформлення Карти поляка. Після урочистостей і спілкування Генеральний консул Польщі і міський голова Тернополя відправились на Микулинецьке кладовище, аби пом'янути учасників Січневого повстання. В Україні і Польщі відначають 150-річчя цієї події.

Ярослав Дрозд, Генеральний консул Республіки Польща у Львові: "То було, насамперед польське повстання, але брали участь і українці, і литовці, білоруси, добровольці із Угорщини, Італії. А Росія була дуже авторитарною, а Польща тоді не мала незалежності".

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "Це було одне із перших повстань національно-визвольної боротьби, яке дало поштовх наступним, майбутнім поколінням. Користуючись тим, що консул Польщі перебуває у Тернополі, ми запропонували спільно покласти квіти. Багато тернополян долучились до цього повстання, багато українців. Тадей Рильський – батько Максима Рильського брав участь у цьому січневому повстанні. І тому ці події є вагомі для нашої історії".

Січневе повстання вважається польською національно-визвольною акцією 1863—1864 років проти Російської імперії. Найбільше польське повстання, що знайшло підтримку міжнародної громадської думки. Носило характер партизанської війни, під час якої відбулося близько тисячі битв і сутичок. Скінчилося поразкою повстанців, з яких  декілька тисяч загинули в сутичках, близько однієї тисячі були страчені, близько тридцяти восьми тисяч засуджені до каторги чи засланя до Сибіру, а близько десяти тисяч подалися на еміграцію. На Микулинецькому цвинтарі у Тернополі поховані кілька героїв цього повстання, які вижили. Один учасник дожив до сторіччя.