
Державні програми будівництва доступного житла на папері існують, але взяти участь у них можуть не усі охочі мешканці Тернопільщини. А причина – низький рівень доходів громадян. Шляхи вирішення цієї проблеми та ряд інших питань обговорили за круглим столом на тему «Стан будівельної галузі Тернопільщини: проблеми і перспективи». Участь у засіданні взяли керівники будівельних організацій області, архітектори та представники влади.
Державних програм, покликаних допомогти громадянам отримати житло, в Україні започаткували кілька.
Володимир Харченко, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА: "Створені всі умови для будівництва житла за програмою "30 на 70", створюються всі організаційні передумови для розгортання будівництва житла з викупом, це нова програма. Крім цього, ведеться реалізація програм будівництва житла для молоді. На виконанні в нас є програма будівництва житла для ветеранів війни. Крім того, працює програма "Власний дім" – це підтримка індивідуальних забудівників на селі".
Чи не найактуальнішою є програма будівництва доступного житла, за якою громадяни України можуть отримати іпотечний кредит терміном на п'ятнадцять років під шістнадцять відсотків річних, з яких позичальник платить лише три відсотки, а решту компенсує держава. Така програма діє з минулого року. Та нерідко стримує її широке втілення низький рівень доходів охочих взяти участь у цій програмі. Тому механізм її реалізації варто булоб удосконалити, йшлося під час засідання круглого столу.
Володимир Харченко, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської ОДА: "Для отримання цієї допомоги необхідно заявити певний рівень офіційних доходів людей для того, щоби банки могли вас як такого потенційного клієнта затвердити для фінансування по цій програмі. Вирішення проблеми вбачається в тому, щоби застосовувати систему поруки, коли близькі родичі, або близькі люди можуть виступати поручителями для таких людей і таким чином, маючи недостанні офіційні доходи, сім'я, тим не менш, може заручитись додатковими джерелами і забезпечити свою участь в програмі".
Охочих взяти участь у програмі "Доступне житло" не бракує. За час її дії у “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву”, де створене «Єдине вікно» і де надають консультації та приймають відповідні документи, звернулось 600 мешканців Тернопільщини. З них кредит отримали лише 40.