додому Новини Штучний інтелект: чи можуть мешканці Тернополя розрізнити фейк від правди?

Штучний інтелект: чи можуть мешканці Тернополя розрізнити фейк від правди?

162

У соціальних мережах все частіше можна натрапити на зворушливі фото: військовий молиться, тримаючи прапор, чи зображення українських військових, які просять про підтримку у коментарях. На перший погляд — це історії, до яких хочеться долучитись добрим словом, поставити «вподобайку» чи навіть поширити. Але здебільшого ці зображення створені з використанням технології штучного інтелекту і застосовують їх російські пропагандисти. 

Штучний інтелект продовжує розвиватися, а його вплив на різні аспекти нашого життя збільшується. Одна із таких сфер – створення зображень. Реалістичні картинки, згенеровані комп’ютером, спростили життя багатьом, проте їх також все частіше почали використовувати з метою дезінформації. А це є вкрай небезпечним, особливо в час російсько-української війни.

Ми показали тернополянам два зображення, згенеровані штучним інтелектом. На першому – дівчина у військовій формі молиться на колінах. На другому – жінка тримає на руках двох близнюків, а з часом вони, вже дорослі – її. Чи зможуть жителі міста відрізнити ці світлини від справжніх фотографій? Дивимося!

Обидва фото не є фейковими, але їх створили з використанням технології штучного інтелекту. Про це свідчить низка помилок. Аналізуючи 1 зображення можна помітити, що дівчина одягнена у невідому нам форму, яку українські захисники не носять. Також тут неправильне зображення кінцівок, незрозумілий нарукавний шеврон, відсутність корпусу автомата тощо. На 2 зображені, яке теж згенероване штучним інтелектом, варто взяти до уваги роки – 1954 та 2024. Чоловіки через 70 років мали б мати дещо інший вигляд, аніж на фото. Крім того, будова тіла неприродня.

Але для чого невідомі фейсбук-сторінки поширюють такі, на перший погляд, невинні зображення? Здебільшого їх створюють російські пропагандисти. Спершу вони виставляють дописи про військових, у яких так би мовити день народження, чи які просять за них помолитися. Такі фото розраховані на емоції, то ж вони швидко збирають тисячі вподобайок і коментарів. Активність на сторінці піднімається, назву групи змінюють та починають поширювати туди ворожу дезінформацію.

Тож взаємодіяти із дописами, які викликають у вас підозру, не варто. Таким чином ви поширюєте відверту неправду та долучаєтесь до розмивання реальності. Ці методи використовують російські пропагандисти в гібридній війні проти України.

Розпізнати ШІ-зображення можна по кінцівках людини, розмитому чи незвичному фоні, глянцевому вигляді тощо. Використовуйте інструменти, такі як ГУГЛ ІМЕЙДЖЕС чи ЛЕНСО АЙ, щоб знайти джерело зображення. Якщо воно не має відповідників або пов’язане з платформами генерації ШІ, це може вказувати на його штучне походження. Будьте уважними та критичними до того, що бачите в Інтернеті. Адже бути свідомими — це ще один крок до захисту інформаційного простору України.