додому духовність 122 роки минає від Дня народження Патріарха Йосипа Сліпого

122 роки минає від Дня народження Патріарха Йосипа Сліпого

486

Сьогодні минає 122 роки з дня народження сповідника віри, незламного захисника людської гідності, вченого-богослова, глави УГКЦ Патріарха Йосипа Сліпого. Пам'ять Кардинала сьогодні вшанували в Архикатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, там відправили панахиду.

Народився Верховний Архиєпископ Йосип Сліпий в українській, хліборобській, християнській родині в селі Заздрість Теребовлянського району. Наразі там знаходиться музей-садиба Патріарха.

– Людина, коли відривається від дійсності, приїжджає сюди, перебуває трошки часу, вже на своє життя може дивитися з іншої сторони. І ми молимося, я думаю, що Патріарх Йосиф тут дає добрі думки людям. Сюди приїжджають молоді люди, реколекції проводяться, – розповідає священик церкви в селі Заздрість отець Андрій.

Главою Української греко-католицької церкви Йосип Сліпий став по смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року. А за півроку його резиденцію біля собору Святого Юра у Львові оточили кілька десятків автомобілів. Владику арештували.

– За те, що був біля Христа, за те, що проповідував Боже слово, був єпископом УГКЦ, потерпів і отримав 18 років спільного заслання. Він був далеко від родини, від українців, від своєї церкви, але духом і серцем завжди перебував тут, – каже судовий вікарій Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії отець Роман.

У 1963 році глава УГКЦ Йосип Сліпий прибув у Рим. За його звільнення клопотали американський президент Джон Кеннеді і Святіший отець Іван ХХІІІ. В цей час Патріарх мобілізує українське релігійне національне життя по світу, дає нове життя УГКЦ, займається великою науковою працею.

– Патріарх Йосиф завжди був не тільки духовною людиною, а й науковою. В його житті ті дві речі дуже тісно йшли. Він ще закінчивши Тернопільську гімназію не знав, що вибрати: бути науковцем чи бути священиком, духовною людиною. Митрополит Андрей підказав йому, що ці дві речі можна тісно поєднати, – говорить про Йосипа Сліпого отець Андрій.

7 вересня 1984 року серце Патріарха Йосифа Сліпого зупинилося.  Його ховали 14 єпископів, 50 священиків, більше тисячі вірних з усього світу. Тоді Ватикан оголосив сорокаденну жалобу. Ось такими словами попрощався з Йосифом Сліпим Папа Іван Павло ІІ:

– Подібно як Христос на Голгофі, Кардинал Сліпий 18 років в заслання, терпіння, Він не заломився, а як герой достойно витримав. Вічна йому пам’ять.

Поховали Патріарха в соборі Святої Софії в Римі, а 1992 року, тіло Йосипа Сліпого перенесли і перепоховали у кафедральному соборі Святого Юра у Львові. Кардинал залишив батьківський і пастирський заповіт, де серед іншого закликав не зневіритися.