додому Головні Територіальним громадам дозволили розширюватись

Територіальним громадам дозволили розширюватись

789

Відтепер територіальні громади можна розширювати. Також дозволили об’єднувати населені пункти суміжних районів. Відповідні закони прийняла Верховна Рада України. Такі зміни сприятимуть процесу децентралізації та полегшать процедуру утворення успішних та спроможних громад, вважають спеціалісти.

Тернопільщина продовжує залишатись лідером зі створення об’єднаних територіальних громад. Десять утворили цьогоріч, тож всього їх тепер – 36. Ці громади охоплюють всього третину області, тож постає питання про утворення нових. Верховна Рада нещодавно прийняла ряд законів, які сприятимуть процесу децентралізації. Зокрема, внесено зміни до деяких законодавчих актів щодо статусу старости села. А також законодавець дав можливість приєднувати населені пункти до вже діючих громад.

– Цей рік набагато складніший, ніж попередній, тому що ми працюємо ще в іншому рівні, це третій рівень. Коли до громад, які об’єдналися, для того, щоб вони були більш спроможними, ми намагаємося долучити громади, які в свій час або запізнилися або не мали бажання об’єднуватися, але зараз таке бажання з’явилося, – розповідає директор Центру розвитку місцевого самоврядування в Тернопільській області Віктор Литвинчук.

Як показала практика, громада має бути достатньо чисельною, мати кадровий та інфраструктурний потенціал. Це є запорукою її успішності та дієздатності.

– Продовження адміністративної реформи в області передбачається, в першу чергу, шляхом укрупнення існуючих громад. Зокрема, попереднє опитування показало, що значна частина із тих громад, які попрацювали вже більше року, майже 20 громад готові до розширення. Тобто є бажаючі до них долучитися. Це громади, які показали приклад успішного функціонування і успішної роботи, – каже начальник управління містобудування та архітектури ТОДА Володимир Харченко.

Цьогоріч мають бути утворені громади і навколо районних центрів та міст обласного значення.

– Ланівці, Збараж, Зборів, Підгайці, Монастириськ, Бережани, Чортків, Кременець. Це районні центри, навколо яких ще не створені громади, але за всіма ознаками такі громади навколо них мають бути утворені, – говорить Володимир Харченко.

– В цьому році нам треба зосередитись не на кількості створених громад, а на якості. Тому ми маємо дивитись в перспективу на майбутнє. Рано чи пізно державна підтримка ОТГ закінчиться, яку вони зараз отримують. І потрібно підходити до формування громад з позиції тої, наскільки вони будуть спроможними і в стані забезпечувати якісне надання послуг своїм мешканцям за рахунок власних надходжень, власних бюджетів, – додає  виконавчий директор Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України Ігор Гірчак.

Також відтепер закон дозволяє об’єднуватись громадам, розташованим на територіях суміжних районів.

– В нас три громади, які сформовані були і в 2015 – Хоростківська, і в 2016 – це Товстенська, і Зборівська, були юридично сформовані, але ТВК на вибори їх не пустила, аргументуючи тим, що деякі населені пункти їхньої громади охоплювали другі райони. Цим законом 5520 ця процедура є спрощена. І три громади, які в нас є юридично вже повністю сформовані, ми їх називаємо же громадами, сьогодні в процесі подання ще 1 листа на ЦВК щодо призначення виборів, – розповів заступник голови Тернопільської ОДА Олег Валов.