додому Головні Під час посту важливо не зашкодити ні душі, ні тілу. Поради священика...

Під час посту важливо не зашкодити ні душі, ні тілу. Поради священика і лікаря

1178

31600-1uТриває Великий піст. Він розпочався 14 березня і закінчиться напередодні Великодня, який цьогоріч припадає на 1 травня. Однією із складових посту є обмеження в їжі – як у її кількості, так і в об’ємі. Лікарі радять з розумом підійти до пощення, не забувати поповнювати свій організм вітамінами та мікроелементами. А священики наголошують, аби миряни не забували за іншу складову посту, навіть більш вагому, аніж утримання від їжі,  духовну. Як постити, аби не зашкодити ні душі ні тілу?

У час Великого посту християни обмежують себе у споживанні продуктів тваринного походження: м’яса, риби, молокопродуктів, яєць. Та, зазвичай, роблять це неправильно, зауважують лікарі.

– Технічно виключають продукти тваринного походження і все інше, весь інший раціон, залишають таким, як і був. Це дуже неправильно, тому що тоді йде зсув щодо вуглеводів. Разом з вуглеводами, простими вуглеводами, до нас в організм поступає велика кількість калорій і дуже часто ми може стикнути з тим, що говорять, що закінчивши піст, людина набрала лишніх кілограмів і самопочуття не завжди добре, – розповідає лікар терапевт-гастроентеролог, доц. каф. сімейної медицини ТДМУ Ірина Боровик.

У пісний раціон добре включити овочі, фрукти та ягоди. Це ті продукти, які містять багато клітковини. Вона допоможе нормальному функціонуванню шлунково-кишкового тракту, а також містить достатню кількість вітамінів та мікроелементів, необхідних організму. Проте якщо їх за раз з’їсти забагато, можливе відчуття колік чи спазмів в животі, здуття. Тож лікарі радять вживати овочі і фрукти невеликими кількостями. Це ж стосується і продуктів, які містять рослинний білок. Останнім на час посту варто замінити їжу із тваринним білком.

– Це, в першу чергу, бобові: фасоля, горох, соя, продукти з сої містять достатню кількість білка. Але, знову ж таки, цей білок значно важче перетравлюється, потребує значно більше травних соків, що повністю з ним справитись. Можна вживати і гриби, але гриби теж деколи, як в народі говорять, можуть бути важкими для наших органів травлення. Теж невелика кількість і гриби кращої якості, – каже Ірина Боровик.

Не забувайте про сухофрукти, різноманітні горішки, які замінять недостачу кальцію в організмі, та каші. Добре позначиться на самопочуттті обмеження в солодощах. Цукор варто замінити на мед, їсти пісні солодощі з медом. Постити рекомендовано здоровим людям. У цьому переконані і лікарі і священики.

– Якщо хвора людина, вона взагалі не має права постити. Їй заборонений Великий піст. Тому що коли є хворе тіло, є хворий орган в тілі, він потребує лікування. Він потребує усиленого духовного піклування, тобто усиленої молитви. І безумовно, в першу чергу, звертатися треба до лікарів. Аж тоді, коли лікар визначить рецепти лікарств або лікування, тоді прийти до свого духівника і з благословіння духівника, наставника, прийняти правильну міру посту, – каже настоятель храму Ікони Божої Матері Скоропослушниці прот. Володимир Бичак.

Не варто постувати вагітним, жінкам, які годують грудьми, дітям, підліткам, людям після операцій. Священики наголошують, що Великий піст – це великий подвиг. Він потрібний для того, щоб людина змогла перебороти в собі спокуси та страсті, викорінити з свого серця негатив. У цей час християнам добре побути в малослів’ї, роздумах над своїм життям та тим, як допомогти ближньому, примиритися з ворогом, простити йому та, першочергово, самому собі.

– В першу чергу піст – це збільшення молитви. Це збільшення духовних помислів на стан своєї душі. Це зосередження на тому, щоби ми могли зробити собі такий життєвий висновок, якого ніколи в нас в житті не було. Але найважливіше в пості – не кинути їсти м’ясо і молоко, а кинути їсти один одного, – говорить прот. Володимир.