додому культура Зникла спадщина: на дні обмілілого Каховського водосховища знайшли залишки церкви XVIII ст.

Зникла спадщина: на дні обмілілого Каховського водосховища знайшли залишки церкви XVIII ст.

8569

У селі Покровському на дні обмілілого Каховського водосховища знайшли залишки церкви XVIII століття. ЇЇ було побудовано восени 1798 року.

Раніше на її місці була січова церква, проте її розграбували. Влада розпорядилася закрити цю церкву, а поруч збудувати кам’яну, залишки якої нещодавно й знайшли на дні Каховського моря.

У різні роки село Покровське відвідували Т. Шевченко, В. Зуєв, О. Стороженко, О. Афанасьєв-Чужбинський, І. Рєпін, В. Сєров. Про це місце кінорежисер О. Довженко зняв свою «Поему про море», – пише видання NV.

Шевченко намалював кілька етюдів із Покровського, на одному з яких була церква. Тут же, як вважають деякі дослідники, він почав роботу над поемою Сліпий.

Кам’яна церква існувала до 1954 року — тобто, до моменту побудови дамби. Перед знищенням і затопленням церкви представниками радянської влади було евакуйовано більшість цінностей з неї. Однак місцевим жителям вдалося зберегти деякі з артефактів. Нині ці реліквії перебувають у Покровському музеї. Серед них: ключ від Січової церкви, ікона розп’яття, глечики запорізьких козаків, козацькі люльки, рештки шпаги тощо.

У 50-х роках XX століття не тільки церква, а й саме село Покровське частково опинилося під водою штучного Каховського моря.