додому Новини У церкві знайшли архів УПА: тепер його передали Шумському музею

У церкві знайшли архів УПА: тепер його передали Шумському музею

617

Шумському краєзнавчому музею передали повстанський архів, який був знайдений у 2011 році в піддашші церкви села Кордишів. Це речі упівців і документи підпілля ОУН-УПА, датовані 1943-1945 роками.

У 2011 році проводили ремонт церкви в селі Кордишів. І коли розбирали покрівлю, виявили старі гранати з перегнилими чеками та скриню.

У скрині знайшли чимало особистих речей упівців: 4 матраци, подушки, шинелі, пілотки — деякі солдатів Червоної Армії, одна — чеського зразка. Шинелі були порізані, бо їх упівці використовували для пошиття рукавиць, для прокладок у чоботи. Також виявлений “спенсер”, так на Волині називали своєрідний піджак. На ньому був тризуб ручної роботи.

Також знайшли наказ крайового провідника ОУН Бориса Буруна від 10 січня 1943 року. У ньому є інформація щодо дисципліни в Організації Українських Націоналістів та дотримання.

Серед документів була Резолюція першого установчого з’їзду НВРО — Народно-визвольної революційної організації. Документ датується 17-18 липня 1944 роком. Усі документи були добре збережені.

В одному з блоків документів були листівки підпілля ОУН, які передавали з рук в руки, від хати до хати. До слова, також знайшли передруки часописів. До прикладу, підпільний гумористичний журнал “Український перець”, журнали “Спис повстанця”. Збереглися блокноти упівців, вирізки з українських та іноземних газет.

Тепер усі документи та речі з криївки в Кордишеві будуть у постійній експозиції Шумського краєзнавчого музею.