Головна АТО Життя після війни. Демобілізовані солдати потребують допомоги психологів

Життя після війни. Демобілізовані солдати потребують допомоги психологів

330

vlcsnap-2015-12-08-11h53m39s501Життя після війни. Для демобілізованих солдатів воно не таке як раніше. Тож зазвичай вони потребують психологічної допомоги. Як не поранити словом військовослужбовця, чого уникати у розмові із ним?

Повернувшись із фронту, бійцям треба заново вчитись жити у мирному суспільстві. До них, нових, вже інших, не звикли знайомі, співробітники, родина та навіть дружини, які за час відсутності солдата взяли на себе його обов’язки.

– І вона чекає, що прийде чоловік, він візьме частину роботи її на себе. А воно насправді не так, приходить практично зовсім інакша людина, яка потребує допомоги і підтримки, дуже часто з контузіями, травмами і так далі. Виникають проблеми в сім’ї і ,на жаль, відсоток розлучень в сім’ї серед сімей демобілізованих дуже високий, – розповідає волонтер штабу Самооборони Майдану Тернопільщини Ліля Мусіхіна.

Демобілізовані бійці не завжди розуміють, що в них є психологічні проблеми. Не розуміє його, часто, дивної поведінки і оточення. Реакція суспільства ранить солдата. Всі ведуть себе так як завжди, або намагаються дати пораду, пригощають алкоголем, не розуміючи що людина, яка довго була в стані стресу, може швидко спитись, співчувають, і цим заганяють військовослужбовця в глибоку депресію чи не допомагають взагалі, вважаючи, що людина сильна, бо у нього немає видимих поранень.

– Досить часто солдати підранюються під ознаки пошани. Коли вони приходять чи до школи чи на державне свято організоване і отримують дуже багато почестей, аплодисментів, подяк, квітів. І через годину-другу стикаються з абсолютною байдужістю до їх реального фізичного стану, – розказує психотерапевт, координатор центру психологічної допомоги “Крок назустріч” Любов Медведь.

Потрібно турбуватись про емоційний стан кожного солдата і бути уважними до кожного з них, наголошують психологи. Передусім, це стосується держслужбовців чи медиків.


– Написати великими буквами, якщо солдат не може прочитати на дошці оголошень, повторити декілька раз або дати список в руки, коли він забувається і по 5 раз приходить, бо йому не вистачає якогось документа. Можливо, не ставити в першу чергу режим, як основу лікування, а увагу до солдата.Можливо, не потрібно ту палату мити в 6 годині ранку, коли солдат до 5 ранку ходив по коридору, бо не міг виспатись. Можливо, ця гігієна може трішки постраждати, але емоційний стан солдата покращиться, – говорить Любов Медведь.

Зараз, каже Любов Медведь, багато солдат їй говорить, що вони бояться новорічних свят. Новорічна символіка, відчуття свята, гучні колядки і феєрверки не співпадають із їх внутрішнім станом.

– Солдат переживає дуже багато речей, які він не встиг пережити на війні. Він відсипається, йому потрібно не 8, а 10, 12, 16, залежно від того, що з ним було на війні. Він хоронить товаришів, яких загинуло дуже багато і йому потрібно пережити цей траур. І правда, можливо, суспільство не розуміє, як можна переживати по людині, з якою пробув 3 дні в окопі і її не стало, а насправді ця людина може бути дуже цінною, – каже Любов Медведь.

– Нарешті наше керівництво збройних сил зрозуміли, що потрібно психологів вводити в штат наших військових комісаріатів, і вони вже богу дякувати є з жовтня місяця. Тому ми не гаючи час з жовтня і по сьогоднішній день провели декілька тренінгів по навчанню тих людей тим всім нюансам, які потрібні в застосуванні щодня, щохвилини, щогодини на своїх робочих місцях, – додає  старший офіцер групи по роботі з особовим складом та громадськістю обласного військового комісаріату Олена Величанська.

Демобілізовані військовослужбовці можуть переживати почуття вини, неповноцінності. Їм потрібно зрозуміти себе наново і почати нове життя. Сприяти йому в цьому повинні близькі люди. Саме вони повинні бути уважним, терплячими та допомогти солдату пересилити себе та таки звернутись за психологічною допомогою.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here