додому культура “Здобудеш або згинеш” виставку до річниці створеня УПА відкрили в Тернопільському держархіві

“Здобудеш або згинеш” виставку до річниці створеня УПА відкрили в Тернопільському держархіві

541

vlcsnap-2014-10-13-18h14m01s232“Здобудеш або згинеш” – виставку з такою назвою до річниці створення УПА відкрили сьогодні в Тернопільському Держархіві. В експозиції представили  колекцію документів і матеріалів Служби безпеки ОУН-УПА на Тернопільщині, інформаційні бюлетні Українських повстанців, листівки, інструкції з кадрових питань ОУН-УПА, програму вишколів, архівно-кримінальні справи на засуджених за участь у національно-визвольній боротьбі.

Восени 1942-го року, за даними нацистських спецслужб, на Волині активізувалася бойова активність українського національного підпілля, формувалися боївки ОУН. Саме тому 14 жовтня символічно визнали днем створення УПА.

– Третій Надзвичайний великий збір ОУН ще раз сказав, що головне завдання ОУН – це боротьба за українську незалежну державу, що ОУН і її збройний загін УПА бореться на два фронти як проти Третього Рейху, так і проти Сталінського Радянського Союзу. Крім того було зняте гасло таке:”Україна для українців”, до цих пір це гасло було одним з основних при боротьбі підпільників ОУН, – розповідає начальник відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області Стефанія Коваль.

В експозиції виставки “Здобудеш або згинеш” в обласному Держархіві можна побачити інформаційні бюлетені Українських повстанців “Вістки з Тернопільщини” про бойові дії, агітаційну та пропагандистську роботу в нашій області. Цікавою є також інструкція з кадрових питань ОУН-УПА “Яким має бути український-революціонер-націоналіст”, де вказано правила поведінки, зовнішнього вигляду, морального світогляду членів організації. Про політичну та військову підготовку йдеться в програмі вишколу П-ступеня підпільника. На виставці представлені також листівки з фондів.


– Це оригінали документів, які в нас зафондовані у колекціях документів Служби безпеки ОУН на Тернопільщині. Це документи були знайдені в селі Озерна Зборівського району і перелдані на Державне зберігання, – каже Стефанія Коваль.

Цікавими, каже Стефанія Коваль є документи про боротьбу радянської влади з членами бойових загонів УПА та оунівського підпілля. Лише з 20 серпня до 1 листопада 1947 року вбили 111 членів ОУН-УПА, заарештували 436, вислали на Сибір понад 5 тисяч причетних до ОУН сімей. Виставка “Здобудеш або згинеш” триватиме в обласному Держархіві впродовж місяця.