додому суспільство “Застрелився власним пістолетом, щоб не датися живим в руки ворога”, – минає...

“Застрелився власним пістолетом, щоб не датися живим в руки ворога”, – минає 64 роки з дня загибелі Романа Шухевича.

505

5 березня минуло 64 роки з дня героїчної загибелі Героя України, генерал-хорунжого, головнокомандувача УПА, голови Секретаріату Української головної визвольної ради Романа Шухевича. Аби вшанувати пам'ять Героя в Тернопільському краєзнавчому музеї провели науково-краєзнавчу конференцію.

Сучасний Майдан продовжив національно-визвольну боротьбу за незалежну суверенну Україну. А такі Герої  України як Степан Бандера та Роман Шухевич стали прикладом для кожного, каже старший науковий співробітник Історико-меморіального музею політичних в'язнів Орест Савка:

– Легко сказати Бандера – бандит – така асоціація, а забули що з іспанської мови Бандера означає прапор. От Роман Шухевич, Степан Бандера стали прапором для України, для українців на віки. Вони завішали над нашим прекрасним небом ці імена і дали нам могутню зброю, яку не може перемогти ніяка ворожа армія, це дух, мужність відданість людей і любов.

Шухевич до останнього дня керував визвольною боротьбою на українських землях і завдяки його військовому таланту, силі духу та характеру, – ця боротьба мала організований, а в перші повоєнні роки – масовий характер. Для знищення головнокомандувача УПА радянські спецслужби від 1944 року провели низку оперативних дій. Зокрема, на основі отриманих достовірних даних про місцеперебування Романа Шухевича розробили операцію "ВОВК". На світанку, 5 березня, криївку Чупринки оточили.

– Він вискочив із своєї криївки, вбив майора НКВД, ще одного, а солдат автоматної черги прострілив йому живіт. Він ще був живий і своїм власним пістолетом застрілився в скроню, щоб не датися живим в руки ворогам, – розповідає Орест Савка.

Довго історики не знали, де поховане тіло Романа Шухевича. Так і тепер близько 300 українців, що зникли під час революції на майдані шукають. Одних знаходять в лісах, інших, аби приховати сліди спалювали в крематоріях та кидали в Дніпро. Вже коли Україна стала незалежною стало відомо, що тіло Романа Шухевича знищили.

– Через Скалу-Подільську тіло Шухевича перевезли на лівий берез Збруча, офіцери сіли випивати і закусувати, а солдати облили тіло Романа Шухевича бензиною, підпалили його, і чекали поки воно згорить. Тіло горіло довго, офіцерам це набридло, вони сказали, що то що залишилося, зберіть і викиньте в Збруч, так і зробили. Тих пару кісточок, що залишилися викинули в Збруч, а попіл розвіяли. Вони думали, що розвіють нашу пам'ять, але сталося навпаки, – каже Орест Савка.

Зараз, на місці, де спалили тіло Романа Шухевича встановили хрест –  символ єдності та вічна пам'ять про безсмертного сина, Героя України.