додому суспільство Законодавство Хорватії лояльне до українців

Законодавство Хорватії лояльне до українців

650

Законодавство Хорватії лояльне до українців. Влада сприяє не лише збереженню української національної меншини, а й розвитку. Ще не так давно у Хорватії діяло п'ять українських товариств, нині їх уже дев'ять. Голова Української Всесвітньої Координаційної ради Михайло Ратушний зустрівся з головою Ради національних меншин у Хорватії і обговорив проблеми українців.

У Хорватії ще 13 грудня 2002 року прийняли Конституційний Закон про права національних меншин. Законом задекларовано: "Права і свободи членів національних меншин, що є основними правами і свободами людини, є невід’ємною частиною демократичної системи Республіки Хорватія та користуються необхідною підтримкою та захистом, включаючи всі необхідні заходи вжиті на користь національних меншин. Етнічне та мультикультурне розмаїття, дух розуміння, взаємоповага та толерантність сприяють кращому розвитку Республіки Хорватія".
 
Питаннями нацменшин у Хорватії займається спеціально створений орган – Рада з питань національних меншин. Українці також є членами цієї ради. А ще представники меншини обираються депутатами у міські, районні та обласні ради. Законодавство Хорватії стосовно національних меншин голова ради називає одним із найліберальніших у Європі.
 
– У Хорватії діють ліберальніші закони. Наприклад, у Європейському союзі товариство чи якась організаці мусить існувати 5 років, щоби змагатися за кошти. У Хорватії це термін 2 роки. За законами Євросоюзу мусить бути щонайменше сто членів в організації, а у Хорватії це число зменшене до 20 членів, – пояснює голова Ради національних меншин Хорватії Олександр Толнауер.
 
Закон про права національних меншин у Хорватії не лише декларують, а й справно виконують. Лише у минулому році, за словами Олександра Толнауера, Республіка Хорватія, не зважаючи на кризу, виділила 19 мільйонів 300 тисяч євро на програми національних меншин. Зараз країна в очікуванні вступу у Європейський союз. Це має статись 1 липня 2013 року. Хорватія стане 28-м членом Євросоюзу. Тож голова Ради нацменшин зазначає, законодавство має пристосуватися до європейських стандартів і законів.
 
– Справа йде до перемін. У майбутньому будуть вищі вимоги щодо виділення коштів, витрачання, їхнього контролю і звітування. Але ми, Хорватія, горді і можемо пишатися правами для нацменшин і гордо вступаємо у Європейський союз, – каже Олександр Толнауер.
 
Українці добре інтегровані у хорватське суспільство. Тож Хорватія не залишиться осторонь питання національних меншин. Про це у переговорах заявив і голова Укранської Всесвітньої Координаційної ради Михайло Ратушний.
 
– Треба це розвивати, що Ви вже зробили. У ставленні до української меншини і до інших меншин. Думаю, що як цей позитивний досвід як Ви принесете у Європейський союз, то це буде  і посилювати Європейський Союз. Хорватії є чим гордитися. Українці навчилися працювати, тобто вчаться працювати з європейськими фондами, що передбачені на національні меншини, особливо молодь. Об'єднана Європа – це Європа різних націй, різних етнічних груп. Це не лише Європа територій чи капіталів. Я думаю так воно має бути, – розповів голова Укранської Всесвітньої Координаційної ради Михайло Ратушний.
 
TV-4