додому суспільство З київського майдану привезли експонати, аби відкрити в Тернополі музей

З київського майдану привезли експонати, аби відкрити в Тернополі музей

655

У Тернополі буде музей майдану. Принаймі з такою метою один з майданівців привіз із столиці до нашого міста три мішки речей. Саморобні бронежилети, прострелені протигази, прапори, щити бійців 14-ї сотні, – усе це в недалекому майбутньому стане частиною музею. Поки що майданівець Сергій зберігає усі речі вдома, а з владою міста домовляється про можливе приміщення для музею.

Сергій – боєць 15-ї сотні майдану, у столиці був від початку грудня минулого року. В ніч з 19 на 20 лютого за 30 сантиметрів від його голови розірвалась світлошумова граната. Тепер Сергій лікується у столичних лікарнях. Після останньої поїздки додому повернувся не з порожніми руками: з Києва чоловік привіз три мішки речей. Майданівець мріє організувати у Тернополі музей, аби вшанувати пам'ять Небесної сотні та тих бійців, які воювали. Сергій демонструє прапор з підписами майданівців його рідної 15-ї сотні. А ось ця каска врятувала чоловіку життя. На ній було кілька осколків від гранати.

– На світлошумову гранату скотчем наклеювали болти, гайки, а саме гірше, що вони робили, це була сама страшна зброя проти нас – це саморізи. В одного хлопця з дикої сотні саморізи при взриві влетіли в бронежилет, один, два, три, чотири. І ще на стільки залізло в тіло, – розповідає майданівець Сергій.

10 днів під час лікування Сергій ходив у будинок профспілок, де тривалий час жили майданівці. Там збирав залишені обгорілі речі. Серед них саморобні бронежилети, прапори, щити бійців, бруківка, особисті речі. Найбільше Сергія вразив прострелений протигаз.

– Оце дивіться, як снайперу треба було стріляти, в одне око, і в друге, крові немає, мабуть, що чоловік впав і кров потекла в затилок, крові немає.

Дивлячись на вогнегасник, Сергій згадує саморобні водомети, якими гасили пожежі на Інститутській та Грушевського. Серед речей є і подарунки від інших сотень. Ось ці саморобні наколінники – від Снятинських бійців.

– Це були перші наколіннки, саморобні, які використовувались після 1 грудня. А це… як треба було бити по голові людину, щоб от так розламати каску, і не один раз і людина пішла напевно відразу "спати".

Трофей Сергія – щит, відібраний у беркутівця. Серед речей також саморобні бронежилети. Для їх виготовлення підходили будь-які матеріали, навіть пожежний рукав.

– Це один з перших бронежилетів,  який зроблений з пожежного рукава, для пом'якшення удару дубінок. Бо як починалось, ми почали це одягати, вони побачили, що нас не пробиває, і почали гумові кулі використовувати, но коли вже в нас з"явились гумові кулі, вони в нас почали стріляти бойовими кулями, – каже Сергій.

Ось захист від бронежилета прострелений саме бойовими кулями.

– Оце наша броня була, це наш щит від бронежилета, тут йде три черги, дивіться чим вони стріляли, щоб пробити пластину бронежилета. Це людина поки падала, вже мертва, по ній ще стріляли.

Серед уцілілих речей і безліч книг:

– Нам її подарували хлопці зі Снятина. Найшли і подарували. Напис – від майдану до музею Тернополя, мир вам, від Снятина.

Головна зброя на столичному майдані у середині лютого – коктейлі молотова, такі експонати також будуть у музеї Тернополя. Поки що майданівець Сергій зберігає усі речі вдома, одночасно з владою міста домовляється про можливе приміщення для музею.