додому Новини З 16 квітня вступили в дію нові вимоги для отримання статусу критично...

З 16 квітня вступили в дію нові вимоги для отримання статусу критично важливого підприємства

91
Оновили умови отримання статусу критично важливих підприємств. З 16 квітня — вступили нові вимоги для аграріїв, а також для підприємств, які працюють у сфері водопостачання, теплопостачання чи виробництва «зеленої» електроенергії. Усе це — частина регіональних змін, що деталізують постанову Кабміну №76. Для чого надають такий статус, кого вже визнали критичним і як це впливає на економіку області — далі в сюжеті.
В умовах воєнного стану підприємства, установи та організації можуть отримати статус критично важливих. Це дозволяє їм зберігати кадри — бронювати 50, а в окремих випадках і 100% працівників, які підлягають мобілізації. Станом на початок травня Тернопільська обласна військова адміністрація визнала критично важливими – 309 суб’єктів.

Щоб отримати такий статус, необхідно відповідати визначеним критеріям. Один із них — рівень заробітної плати. Відповідно до постанови Кабміну №76, вона має становити щонайменше 20 тисяч гривень для суб’єктів приватної власності, а для комунальних установ — від 12 тисяч гривень. Ця ж постанова передбачає регулярний моніторинг зарплат, кількості працівників та інших показників, аби оцінити ефективність дії статусу. Результати таких перевірок свідчать про позитивну динаміку в нашій області.

“Ми спостерігаємо, що 58% підприємств, установ та організацій, які власне отримали статус, вже підвищили середню заробітну плату майже на 50% порівняно із січнем цього року”, – зазначає перший заступник начальника Тернопільської ОВА Степан Куйбіда. 

Крім підвищення заробітних плат, відзначається і зростання кількості найманих працівників — зафіксовано плюс 809 осіб. Прогрес відображається і в наповненні місцевих бюджетів.

“Також позитивна динаміка спостерігається в частині сплати податків. За підсумками 1 кварталу 2025 року сплачено податків і зборів до місцевих бюджетів – 310 мільйонів, що є на 37% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року”, – каже Степан Куйбіда. 

Важливо, що з 16 квітня 2025 року для підприємств, установ та організацій, які претендують на статус критично важливих, запровадили кілька регіональних змін. Зокрема, для аграрного сектору: тепер на момент подачі заявки підприємство повинно мати щонайменше 5 працівників.

Ще одне нововведення стосується підприємств житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу. Статус можуть отримати ті, хто забезпечує водопостачання, водовідведення, теплопостачання або генерує електроенергію з відновлюваних джерел — сонця, вітру, води чи біогазу.

“Але тут є одна така умова – цей суб’єкт мав би згенерувати за попередній календарний рік не менше 1 мільйона кіловат годин. Тобто цей блок є важливий, його не можна опускати”, – наголошує Степан Куйбіда. 

Аби отримати статус критично важливого, підприємство має відповідати щонайменше двом критеріям. Також обов’язковими є відсутність заборгованості зі зарплати та письмова згода на перевірку військового обліку.