додому Головні Як реконструюють Тернопільський замок

Як реконструюють Тернопільський замок

4065

Проект ймовірної рекострукції Тернопільського замку та призамкової території презентували місцеві науковці. При його розробці вони опирались на вже відомі результати комплексних досліджень. Зокрема, пропонують змінити вигляд самого палацу, який зараз розташований у центрі міста, відновити мури, або заекспонувати їх віднайдені залишки. Усе – в середньовічному дусі, аби туристи та жителі Тернополя змогли відчути велич давнини.

Тернопільський замок зараз на оборонну споруду не схожий взагалі. Не те що для туристів, а й для місцевих. Проте невдовзі він може стати туристичною родзинкою міста і над цим вже зараз працює ціла команда фахівців. Вони поставили перед собою завдання виявити оборонні споруди замку, глибше дослідити призамкову територію і саму будівлю. Аби ці дані використати для подальшої глобальної реконструкції споруди. Щоб дізнатись більше про історію цього місця, у Тернополі були ініційовані комплексні дослідження. Зокрема, на території замку відбувались археологічні розкопки. Також застосували геологічні дослідження, аби встановити рельєф.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Сліди Трипільської та Черняхівської культур, вино із Відня та парфуми із Парижу знайшли біля Тернопільського замку

– Ми встановили рельєф, що один з ровів і другий рів – це є південна сторона це є північна сторона, це вигляд на колишнє озеро. Тут була широка річка і велика болотистість. Найдавніший замочок виглядав таким чином. Це був дуже невеликий замок, його розмір був приблизно 40м на 60. І тут ви бачите – середина палацу, який на сьогодні збережений, – розповідає архітектор Юрій Вербовецький.

Теоретичну реконструкцію замкового комплексу науковці демонструють вперше. Замковий комплекс у давнину займав набагато більшу територію, аніж зараз. Тут видно і межі оборонного рову, і колишні оборонні вежі. Замок стояв на пагорбі, який був з двох сторін оточений глибокими ярами. Ще з однієї – широка річка, зараз став. З фронтального боку – в’їздова брама. Перед нею – міст на трьох стовпах. Так замок міг виглядати до кінця 16 століття.

На замковому подвір’ї знайшли також залишок фундаментів стін невідомої будівлі. Ймовірно, там стояла ще давніша фортеця округлої форми. При дослідженні замку та призамкової території науковці опиралися і на старі документи, фотографії, малюнки. Відповідно до вже опрацьованих матеріалів створили проект реконструкції цього місця. Для початку, пропонується зробити великий зондаж навколо замкової території.

– Це робиться підпірними стінками поглиблення всієї території. Для чого поглиблення – щоб вернутися на ту поверхню, ка була в 16-17 столітті. І це місцями виходить до 4 метрів. Власне, ми залишаємо теж міський історичний елемент – це сходи Гронського і пропонуємо все, що навколо біля готелю “Тернопіль” віновлювати, фіксувати, піднімати вище, – каже Юрій Вербовецький.

Понизити потрібно і територію, де зараз розміщена тераса ресторану “Максим”. Лише понижуючи рельєф можна показати реальну висоту і велич замку та відкрити знайдені у нижній частині замку оригінальні бійниці. Сам палац також зазнає змін.

– Заміна покрівлі, тобто сьогодні оцинкована бляха – це є вже не замок. Це має бути черепиця, має бути відповідного кольору. І другий момент – на тих резолітах, які сьогодні не сприймаються як вежі, пропонується підняти дахи. І третє – це з старої частини замку, оцього палацу повністю зняти штукатурку, розчистити кам’яну кладку, – пояснює Юрій Вербовецький.

У планах – повністю відновити вікна, аби вони виглядали як в 17 столітті. Навколо замку – мури. До них через фонтан “Сльози Гронського” пролягатиме сучасний місток, який слугуватиме оглядовим майданчиком. А під сходами у проекті – тунель, щоб відкрити для огяду увесь реконструйований мур. На ділянці перед замком – всі віднайдені фундаменти заекспонують, а також тут розмістять стоянку для туристичних автобусів. Дослідження замкової території заплановано проводити і наступного року.

– Завдання номер два – це підготувати оцю територію, де була знайдена стіна, прожовжити поглиблення до основи замку і забрати звідти дві трансформаторних підстанції. І оця частина, яка до кінця нам не вдалася в цьому році, але яку ми хочемо здолати в наступному – це пошук бастіону кутового, який приблизно межує з Шинком, – говорить заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.