додому культура Як могли би виглядати відреставровані замки Тернопільщини можна подивитись у “Перемозі”

Як могли би виглядати відреставровані замки Тернопільщини можна подивитись у “Перемозі”

569

На те, як могли би виглядати реставровані замки Тернопільщини і реконструйовані історичні центри міст нашої області, можна подивитись в Українському домі "Перемога" в Тернополі. Там сьогодні відкрилась виставка дипломних робіт випускників Національного університету "Львівська політехніка". Виставка під назвою "Реставрація пам'яток архітектури Тернопілля" діятиме до 1 серпня.

Ось так міг би виглядати відновлений замок у Бучачі з реконструйованими на основі стін, що збереглися, вежами. Є й проекти, що стосуються центру Бучача, інших історичних міст і замків нашої області – серед випускників "Львівської політехніки" чимало вихідців із Тернопілля, які дипломні роботи писали у викладачів спеціалізованої кафедри. А співпраця науки і практики – давня.

Микола Бевз, завідувач кафедри реставрації і реконструкції архітектурних комплексів "Львівської політехніки": "Ще рокув 15 тому ми мали подібну виставку, після якої в Тернопільській області започаткувалися видкриття заповідників, зокрема, був відкритий заповідник по нашій документації в Бережанах, було підготовано документацію по заповідниках в Бучачі, Підгайцях. Ті роботи, які сьогодні тут, вони презентують наші дослідження за останні, приблизно, 10 років, де є нові напрацювання особливо в галузі містобудівної реставрації, дослідження історичних міст, замкових комплексів і проблем, пов'язаних з тим, як зберегти, регенерувати часами втрачені унікальні об'єкти Тернопільщини".

Це ще не готова документація, яку бери і відновлюй за нею пам'ятки, кажуть фахівці, але ідеї – дуже важиві.

Володимир Харченко, головний архітектор області, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації: "Молоді, юні фахівці по-новому підходять з врахуванням сучасних тенденцій і дають свіжі нові ідеї, як можна нам раціонально грамотно використати культурне надбання, тому що пам'ятки архітектури мають працювати. Тільки в такому випадку, коли вона працює, коли вона набуває нового значення, нового змісту і відповідає сучасним потребам, це запорука її розвитку і збереження культурної спадщини".

За кількістю замків та інших архітектурних пам'яток Тернопільщина б'є рекорди в Україні. Та далеко не завжди ці пам'ятки у найкращому стані, визнають фахівці і кажуть: ідеї юних могли б дуже стати у нагоді на практиці.

Микола Бевз, завідувач кафедри реставрації і реконструкції архітектурних комплексів "Львівської політехніки":

–  Все впирається в гроші завжди, щоб втілити ці проекти?

– Ні, в гроші не впирається. Впирається в розуміння. Якщо є розуміння, гроші завжди знайдуться.
 

Володимир Харченко, головний архітектор області, начальник управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації: "Для цього потрібно, щоб був інвестор, і для цього потрібно дошліфувати, будем так казати, законодавчу базу, яка би створила простий, досконалий і дуже прозорий механізм передачі пам'яток в концесію, довгострокову оренду, або у власнісність і в той же час забезпечувала їхнє збереження, в першу чергу доступність і збереження автентики таких пам'яток".