додому культура Виставку, присвячену Україні у Другій світовій війні, відкрили в Держархіві Тернопільської області

Виставку, присвячену Україні у Другій світовій війні, відкрили в Держархіві Тернопільської області

514

"Лежать поморені солдати, а не прожили й півжиття". Виставку з такою назвою, присвячену історії України у період Другої світової війни, відкрили в Державному архіві Тернопільської області. В експозиції представлені документи і фото, що стосуються періоду з 22 червня 1941 року до 9 травня 1945 року.

В експозиції першого розділу представили оголошення та розпорядження німецької влади щодо організації життя з 1941 до 1943 року. Саме тоді оголосили про перепис населення у генеральному губернаторстві. Досі невідомо, чи такий перепис насправді відбувся, бо документів, які б засвідчували кількість мешканців у 43-у році, в архіві немає. Наступний розділ виставки присвятили визволеню від фашистів Тернополя та області. Зі звільненням міста, війна для тернополян не завершилася – постановою наркомату оборони на Тернопільщині створили вісім призовних комісій.

– Станом на 25 квітня з Тернопільщини мобілізували 48 тисяч людей, а станом на 25 червня – 129 тисяч чоловік. Уявіть собі, яка велика кількість населення була мобілізована і більше ніж 74 тисячі наших земляків, яких мобілізували, не повернулися з фронтів Великої вітчизняної війни, – розповідає начальник відділу інформації та використання документів Держархіву в Тернопільській області Стефанія Коваль.

Останній розділ виставки присвятили вшануванню пам'яті тих, хто  загинув, визволяючи Тернопіль. До 2015 року на Тернопільщині планують зробити повні списки воїнів Другої світової війни, похованих на Тернопільських кладовищах.

– Більшість похованих в Тернополі на військових кладовищах – це є наші земляки. І багато з них, наприклад, в нашому Старому парку близько 200 чоловік відсутні прізвища на намогильних плитах. З ініціативи владних установ Тернополя і області ми до 2015 року плануємо виготовити нові плити, де будуть прізвища всіх похованих, щоб вся ця історична несправедливість була ліквідована,  – каже дослідник військової історії України періоду Другої світової війни Олександр Семенів.

Виставка, присвячена історії України у період Другої світової війни, триватиме в Державному архіві Тернопільської області впродовж травня.