Виставку, присвячену 94-й річниці утворення ЗУНР відкрили сьогодні у Державному архіві Тернопільської області. В експозиції розміщені біографічні дані і списки комісарів ЗУНР, які були родом із Тернопільщини. А ще книги, статті, брошури з фондів бібліотеки обласного архіву про історію та видатних постатей ЗУНР.
У першому розділі виставки представлені матеріали, які розповідають про історію створення Західно-Української Народної Республіки, зокрема звернення Українського Державного Секретаріату ЗУНР до всіх громадян, яке було надруковане у газеті "Український голос" від 3 грудня 1918 року та проект Конституції ЗУНР 1920 року, який розробив Станіслав Дністрянський.
Андрій Цаль, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів ДАТО: "Другий розділ виставки – це документи, які розповідають про діячів ЗУНРУ – вихідців з Тернопільщини, це зокрема, свідоцтво про освіту Юрчинського, Некифора Жерняка і багато інших документів про діяльність членів ЗУНР у Франції, Польщі, також важливий документ про повернення міністра відомого Уряду ЗУНРу".
Юрій Гумен, директор Державного архіву в Тернопільській області: "На жаль, обставини і все, що відбувалось в зовнішній політиці, все було проти нас, але наші діти та прадіди все з честю, з гідністю перенесли і загалом показали всій Європі, що гналичина це не є буфер між Схоодом та Заходом, а Галичина – це є центр, Західно – Українська Народна Республіка, держава українців, які можуть не тільки себе представити, а й за себе постояти".
Третій та четвертий розділи виставки демонструють списки колишніх військових українських армій, офіцерів та солдатів українських військових формувань. Чимало документів, які представлені на виставці, розповідають про тісний зв'язок ЗУНРу із Тернопільщиною.
– Говорячи про ЗУНР я з приємністю можу сказати, що Тернопіль і Тернопільщина відіграла важливу роль, Тернопіль від 23 листопада став другою столицею ЗУНР, міг він і продовжити свою місію, але з того прикрого факту, що не було приміщення в нашому місті для Парламенту, то його перенесли в Станілавів. Але Тернопіль залишився потужним центром, – розказав кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім. В. Гнатюка Петро Гуцал.
Виставка, присвячена 94-й річниці утворення ЗУНР працюватиме в обласному архіві до кінця листопада.
TV-4