додому культура Виставка «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» у Тернополі

Виставка «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» у Тернополі

347

Виставку під відкритим небом, приурочену 80-й річниці голодомору, відкрили сьогодні у Тернополі біля пам’ятника Іванові Франку. «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» – 37 постерів під такою назвою вже експонувалися у Лондоні та Женеві. У Тернополі пробуде експозиція три дні, – під відкритим небом, її охоронятимуть, а далі вона поїде до Львова та Івано-Франківська.

В експозиції виставки «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» – 37 постерів, основною яких є документальні архівні джерела та свідчення очевидців, що пережили Голодомор 1932-1933 років. Виставка поділена на 4 тематичні частини. Перша – «Україна до Голодомору» – доводить, що природного голоду в Україні на початку ХХ століття, навіть теоретично бути не могло. Голод був створений штучно.

Друга частина – «Чинники та причини Голодомору», висвітлює фактори виникнення Голодомору: знищення національного духу українців, українського селянина-господаря, утворення колгоспної системи. Також наочно показано географію Голодомору. Третя частина виставки- «Механізм здійснення Голодомору», четверта – «Визнання і сприйняття Голодомору у світі».

Володимир Бірчак, завідувач історико-меморіального музею політв'язнів: "На виставці представлені документи, фотографії, власне цікавим розділом і рубрикою є спогади очевидців, людей, які пережили голодомор. Зокрема, деякі документи походять з архіву СБУ, а також архіву Пшеничного".

Виставка була вперше презентована у 2007 році в приміщенні Парламенту Європейського Союзу у Брюсселі. За півтора роки існування її бачили у Женеві, Лондоні, Берліні, Мінську та Вашингтоні. Від сьогодні виставку зможуть олгянути і тернополяни, з її відкриття розпочинається ряд заходів, приурочених до 80-ї річниці голодомору.

Олександр Смик, начальник управління культури та мистецтв Тернопільської міськради: "Передбачені в Українському домі урочиста академія, а потім 23 числа акція "Запали свічку", всі міщани зможуть долучитись і запалити свою свічку на майдані".

Виставку посилено та додактово не охоронятимуть, влада міста сподівається на свідомість тернополян.

Сергій Надал, міський голова Тернополя: "Ми не розраховували якоїсь спеціальної охорони для цієї виставки, сподіваюсь, що в тернополян та гостей міста буде достатньо культури і поваги до цієї виставки, є камери зовнішнього спостереження, на той випадок, якщо комусь прийде в голову дурна думка".

У Тернополі пробуде експозиція три дні, – під відкритим небом, поблизу пам'ятника Івану Франку, а далі вона помандрує до Львова та Івано-Франківська.