додому Новини Введення у храм Пресвятої Богородиці: нова дата, традиції, прикмети

Введення у храм Пресвятої Богородиці: нова дата, традиції, прикмети

4225

21 листопада за новим церковним календарем відзначають велике свято – Введення в храм Пресвятої Богородиці. У народі його також називають Третя Пречиста. 

Це – велике Богородичне свято. Богородичні свята присвячені важливим подіям життя Богородиці – мами Ісуса Христа (відомі ще свята – зачаття Анною Пресвятої Богородиці, Різдво Пресвятої Богородиці, Успіння Пресвятої Богородиці).

Діва Марія народилася в Назареті в родині Якима та Анни, які довго були бездітними. Вони багато молилися Богу про дитину, Яким довгий час провів у молитві в пустелі. У той момент його дружині Анні з’явився ангел, який приніс благу звістку – в їхній родині з’явиться дитина. Яким і Анна дали обітницю, що, якщо це диво станеться, то їхня дитина буде служити Богу.

Дівчинку назвали Марією, і до трьох років вона жила в родині. Потім Яким і Анна відвели її в Єрусалимський храм. За переказами, в дорозі вони провели три дні, разом із ними йшли родичі. Маленькій Марії допомогли зійти на першу круту сходинку храму, решту 14 вона подолала сама і здивувала цим архієрея Захарія та священиків, які її зустрічали. Захарії (він був батьком Іоанна Хрестителя) було відомо про особливу долю дівчинки, тому він відвів її до вівтаря та показав місце молитви.

У храмі Марія провела 12 років – вона читала Божі заповіді, молилася, займалася рукоділлям. Коли їй виповнилося 15 (у деяких джерелах 14 років) років, їй належало знайти чоловіка. Але оскільки батьки Марії обіцяли, що вона присвятить життя Богові, то Захарія в молитвах попросив Всевишнього про пораду. Ангел, який з’явився йому, підказав, що опікуном дівчини має стати овдовілий тесля Йосип, який овдовів, він же мав допомогти Марії дотриматись обітниць. Йосип і Марія побралися і повернулися в Назарет.

Традиції свята

Цього дня в храмах відбуваються святкові богослужіння, які також можна відвідати або помолитися вдома. Богородиця уособлює спокій і гармонію та вважається берегинею сімейного вогнища. У неї просять здоров’я для дітей, батьків, родичів, міцної родини.

Також у свято заведено накривати стіл, але оскільки в цей час триває Різдвяний піст, то подію потрібно відзначати скромно і з пісними стравами. Щоправда, у це свято дозволяється поставити на стіл рибу, страви з рослинною олією і трохи вина.

За прикметами цього дня дивилися, якими будуть погода і весна:

  • туман зранку – скоро настане відлига;
  • сніг пішов уранці – Великдень буде таким самим;
  • сніг із дощем цього дня – чекай навесні негод.