додому суспільство Всі атракціони в парках Тернополя безпечні, запевняють у Держгірпромнагляді

Всі атракціони в парках Тернополя безпечні, запевняють у Держгірпромнагляді

700

В Україні позапланово перевіряють атракціони та каруселі. Таке доручення дав прем'єр-міністр після того, як у Бердичеві Житомирської області загинула дівчинка, впавши з гойдалки. Перші результати перевірок – на кінець травня 90 закритих атракціонів у містах та містечках України. Тернопільщина не вийняток, відповідно до результатів позапланової перевірки атракціонів підвищеної небезпеки, закрили 4 каруселі з 22 в Заліщицькому, Борщівському та Кременецькому районах.

Маленькій тернополянці Насті 3 роки, щодня дівчинка з мамою приходить у парк Національного відродження на улюблені каруселі.

– А ти любиш атракціони?
– Люблю…
– А які найбільше?
– Оті, човники.
– А не страшно, не боїшся кататись?
– Ні.

Улюблені атракціони дівчинки "Човник" і "Грибок" на її маму наводить страх. Жінка розповідає: скрегіт та старі металоконструкції довіри не викликають. Проте особливо вибору немає, і мама намагається підстраховувати доньку, як може. Школяр Павло теж любить покататись з вітерцем на "Колесі огляду", про можливу небезпеку хлопець знає, однак бажання піднятись на висоту 20 метрів перемагає страх:

– Це вже старе обладнання і може обірватись трос і можна впасти, а ти катаєшся на ньому?

– Деколи катаюсь.

– І не боїшся впасти?

– Ні.

Кожна карусель має свій термін придатності, розповідають у парку. У тернопільських атракціонів такий термін давно закінчився. Однак і після "виходу на пенсію" їх щороку перевіряють, і далі експлуатують. Старі каруселі радянського виробництва, не на камеру кажуть працівники парку, надійніші за сучасні:

– Колись нездало робили, якщо порівняти з тими, що тепер роблять, то колись нездало робили, но тепер ще гірше.

Починати парковий сезон можна лише за наявності ось такого рішення Держгірпромнагляду. Адміністрація "Об'єднання парків культури і відпочинку" його має і переконує: сьогодні усі тернопільські каруселі справні і під контролем фахівців. Окрім того, щоранку атракціони оглядає механік.  

Богдана Олещук, в. о. керівника КП "Об'єднання парків культури і відпочинку": "Якщо людина травмувалась на атракціоні не по їх вині, бо також людина, коли сідає на атракціон, то не завжли виконує правила техніки безпеки, якщо наша вина, то ми відповідаємо. Для цього має бути квиток, що в ту хвилину вона була там і ми будемо відшкодовувати, но, дякувати Богу, за 15 років ні разу не було такого випадку".

Вирішує, чи можна експлуатувати каруселі впродовж літа, відділ експертизи об'єктів підвищеної небезпеки. Якщо ж дозволу цієї структури немає – атракціон перевірку не пройшов, кажуть спеціалісти. Такі каруселі мають довести до ладу й перевірити знову. Або ж закрити і демонтувати. Саме так і трапилось з двома атракціонами – в Заліщицькому та Борщівському районах, розповідає керівник управління Держгірпромнагляду Михайло Лаба.

Михайло Лаба, керівник територіального управління Держгірпромнагляду: "Кількість демонтованих відповідає двом – це оглядове колесо в Заліщиках та Борщові, це два атракціони, які були демонтовані. Всі 21 атракціон проведені обстеження – характерні порушення, які виявляють – не проведено технічний огляд та експертние обстеження атракціонів, не пройшли перевірку знань посадові особи, не проведені інструктажі з працівниками, які обслуговують дані атракціони. Всі атракціони Тернополя провірені і допущені до експлуатації".

Після того, як у Бердичеві Житомирської області загинула дівчинка, впавши з гойдалки, глава Уряду доручив повторно перевірити каруселі. На Тернопільщині атракціони перевіряли спільно: обласна прокуратура та управління Держгірпромнагляду. В результаті закрили ще ряд каруселей.

Михайло Лаба, керівник територіального управління Держгірпромнагляду: "Такі перевірки було проведено і в Кременецькому районі, каруселі, які експлуатує Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник – "Оглядов колесо" і "Сонечко", їм не проведено обстеження і технічний огляд, інспектор заборонив експлуатацію і винні працівники були притягнуті до відповідальності. Такі перевірки спільно з прокуратурою провели і в Чортківському та Бучацькому районах – в Чортківському оглядове колесо, яке належить комбінату комунальних підприємств, та в Бучачі підприємець Трофимчук, вони теж заборонені до експлуатації".

Решта атракціонів області безпечні – на паперах. Однак своєму синові тернополянка Олена дозволяє кататися лише на гойдалках і машинках. Бо чи понесе хтось відповідальність за висотні та швидкісні каруселі жінка не впевнена.

Олена, відвідувачка парку Національного відродження у Тернополі: "Немає більше де. Тут всі такі качелі, ще за радянських часів, на свій страх і ризик".