додому Новини Відновили вишиванку української гетьманівни – допомогла віднайдена картина (фото)

Відновили вишиванку української гетьманівни – допомогла віднайдена картина (фото)

630

Вишиту сорочку Єлизавети Скоропадської, дочки гетьмана Павла Скоропадського, відтворив український бренд етнічного одягу. Допомогла картина, яка вважалася втраченою. На ручну вишивку майстриня Олеся Черкасова витратила 156 годин.

“Робота над реконструкцією сорочки почалася з вивчення портрета та фотографії Скоропадської. У розробці орнаменту та крою сорочки Скоропадської у нагоді стали експертиза в регіональних особливостях Полтавської вишивки, відкриті діджитал архіви приватного зібрання “Відкрита скриня” та колекції Музею Івана Гончара”, – розповідають на сайті бренду.

Портрет Гетьманівни Скоропадської раніше вважався зниклим. Але з’ясувалося, що весь цей час картина зберігалася у будинку жителів невеличкого містечка в баварських Альпах, лижному курорті Оберстдорф. Саме там до кінця життя й проживала гетьманівна. Власниця картини Катарина Шалль сама звернулася до київського Музею гетьманства і розповіла, що портрет вцілів.

Авторка картини – художниця Ольга Мордвінова, яка товаришувала з родиною Скоропадських і писала на замовлення їхні портрети та українських гетьманів. Наймолодша донька Скоропадського Олена передала цю серію портретів до Музею гетьманства. Не вистачало одного – Єлизавети.

Єлизавета Павлівна Скоропадська – талановита мисткиня, громадська діячка та амбасадорка України з козацького старшинського роду Скоропадських, родовід яких ведеться з 17 сторіччя.

Після нетривалого гетьманування Павло Скоропадський з родиною емігрував в Європу. З 1918 року жили в Швейцарії, Берліні, а після Другої світової переїхали в Баварію. Єлизавета мала освіту скульптора. В Оберстдорфі Єлизавета прожила до кінця життя, але своїм обов’язком вважала покласти життя на користь України. Її сестра Олена Отт-Скоропадська писала, що національна свідомість Єлизавети була дуже гострою: “У моєї сестри… все, що не було українським, з самого початку вважалося малоцінним”.

Поки триває повномасштабна війна рф проти України, віднайдений портрет Єлизавети Скоропадської зберігатимуть у Німеччині. А відновлену вишиту сорочку від Etnodim передали до колекції Музею Гетьманства. А копію реконструйованої сорочки можна придбати на сайті бренду.