додому культура Вечорниці на Андрія провели у школі №18

Вечорниці на Андрія провели у школі №18

1193

Святий Андрій Первозванний хоч і християнський святий, але народні звичаї і обряди ночі напередодні цього дня мають дохристиянський характер: в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати, а дівчата можуть дізнатись свою долю. Тернопільська молодь українським традиціям не зраджує. Не в одній хаті в ніч з 12 на 13 грудня збирались на вечорниці. На Андріївських вечорницях, які провели "Молода Просвіта" і "Конгрес українських націоналістів" у вісімнадцятій школі Тернополя побувала наш кореспондент Юлія Судомир.

За давнім українським звичаєм, напередодні Андрія тернопільська молодь зібралась на вечорниці. На порозі господар і господиня гостей зустрічали з хлібом і медом. Вечорниці починали з молитви.

– Ми так вже десь декілька років проводимо, це вже десь 5 рік, напевно, що ми проводимо для Тернопільської молоді українські андріївські вечорниці, так як на даний момент це є досить рідкісним явищем для України, чи для тернополян, тому ми стараємось хоча би на андріївські вечорниці згадувати це свято, згадувати як молодь колись розважалась, – розповідає голова Тернопільської обласної молодіжної організації "Молода Просвіта" Ірина Вонз.

З давніх-давен вечорниці мали дуже важливе соціальне значення, адже сприяли не тільки знайомству молоді, а й створенню нових сімей. Вечорниці починалися пізньої осені і тривали до початку Великого посту.

– Вечорниці, насамперед, ми робимо для того, аби якось зібрати українську молодь, долучити їх до наших українських традицій, щоб вони не забували, що це таке. Зазвичай андріївські вечорниці проводяться на Андрія в ніч з 12 на 13. Здебільшого хлопці завжди роблять збитки дівчатам, які їм подобаються, а ще дівчата всю ніч ворожать на хлопців. Ми сьогодні будемо ворожити, будемо проводити різні як забави для хлопців, так і ворожіння для дівчат, – каже член Тернопільської обласної молодіжної організації "Молода Просвіта" Олена Моргун.

Затишна українська хата прикрашена вишитими рушниками, цікаві конкурси, жартівливі ворожіння та парубоцькі забави – на вечорницях молодь розважалася досхочу. Ну і які ж вечорниці без частування: борщ, вареники з сиром, а для декого з перцем та інші страви української кухні дуже смакували гостям.

– Цього року дуже багато різних організацій, дуже багато різних шкіл організували свої вечорниці, тому зараз, напевно, в кожному куточку міста Тернополя є вечорниці. Тому в нас трошки менше гостей, ніж завжди, але я думаю, що це не завадить нам гарно повеселитись, поворожити і провести гарно час, – розказує Ірина Вонз.