Так було, поки все не змінила велика російсько-українська війна. У лютому 2022 року до їхнього села зайшли вороги, тож сім’я поїхала рятуватись в Тернопіль.
“Тільки-но ми поїхали – москалі окупували наш будинок, 15 чоловік. наша вся сім’я зараз тут”.
У Тернополі Маргарита почала життя з початку. Тут жінка працює на трьох роботах, втім, не за фахом.
Попри невизначеність, Маргарита цінує життя, багато посміхається і традиційно готується до прийдешніх свят. Господиня поділилась з нами оригінальним рецептом куті родом із Сходу Україним – відварений рис, родзинки, мак, а чи не найголовніше у традиційному рецепті херсонки – сушений абрикос.
“І дуже багато меду має бути і цукру. На вечерю похресники беруть кутю в торбинку і несуть хресному татові і мамі. Приходять, бажають здоров’я, віршик такий є: прислали тато і мама, щоб я вам вечерю приніс, а я щбо великий ріс”.
Що стосується традиційний 12-ти страв на Святий Вечір, то на Херсонщині вони такі ж, як і на Тернопільщині, щоправда, вареники господині там ліплять із гарбузом.
У кожній родині в різних регіонах України можуть готувати кутю за власним рецептом, додавати цукати, сухофрукти або інші інгредієнти, проте суть цієї страви не змінюється. Кутя – це традиція, що не змінюється вже протягом багатьох століть, і є невід’ємною частиною святкування Святвечора.