додому Новини Вахтанг Кіпіані: “Україна втратила вже півроку для реформ”

Вахтанг Кіпіані: “Україна втратила вже півроку для реформ”

554

vlcsnap-2014-11-19-16h36m32s107Україна втратила вже півроку для реформ. Наразі ні в Президента, ні в Прем’єр-міністра немає політичної волі для їх впровадження. Про це в прямому ефірі “Межі правди” заявив український журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані. Єдина надія на парламентську коаліцію, на нових людей, які пройшли у Верховну раду вперше. Вони, можливо, почнуть пропонувати деякі реформи і наполягати на їх впровадженні. В “Межі правди” говорили про необхідність проведення реформ в Україні. Як це робити під час війни? Чи можливо і який перейняти  досвід Грузії щодо здійснення реформ?

Немає конкретного переліку реформ, яких потребує Україна, бо модернізація необхідна в дуже багатьох сферах, каже український журналіст Вахтанг Кіпіані.

– В Грузії реформи були верхушечні, тобто, еліта політична – Президент, Прем’єр і так далі, вони згори пускали реформи, без запиту суспільства. В Україні ситуація дещо інша, суспільство хоче реформ, готове затиснути пояси, готове більше попрацювати, готові відмовитися від корупційних практик, від популізму, тому треба було обов’язково спуститися на рівень вищий і говорити про дуже конкретні речі, бо в Україні зміни, – говорить український журналіст, публіцист, історик Вахтанг Кіпіані.

– Грузія легша до реформування, бо вона менша і в неї не було такої великої кількості прив’язаних економічних зв’язків з прив’язкою до Росії. Будь-які реформи ефективні, коли верх хоче і низ хоче, і ці речі між собою поєднуються, – вважає ведучий та автор програм радіо “Львівська хвиля” Ігор Лильо.

Про те, який досвід у реформуванні Грузії може використати Україна, говорили в програмі “Межа правди” впродовж години. Автор і ведуча програми Юлія Винокур нещодавно повернулася з прес-туру до Грузії «Медіа-простір Грузії: роль незалежних ЗМІ у період реформ та безпека журналістів» по програмі UMPP партнерства у галузі мас-медіа в Україні. Було багато офіційних та неформальних зустрічей з грузинськими колегами, каже Юлія Винокур. Учасників прес-туру приймали в посольствах України та США в Грузії, а також зустрічалися з Президентом Грузії.

– Мене, наприклад, вразили вислови молодих грузинів в Тбілісі, де вони наголошували, що найбільші реформи, які відбулися – це реформи в головах людей. Тобто можна і потрібно реформувати економіку, освіту і медицину, і вони продовжують це робити. В них є проблеми, бо я порівнювала Тернопільщину, що в нас немає промисовості, так і в Грузії, немає промисловості. Велике безробіття- значна частина і люди їдуть в Росію, Україну, тобто є питання і є проблеми на фоні змін – відремонтованих доріг. Але от ці реформи в головах, які відбулися за цей час, як на мене, це найважливіше надбання, – говорить генеральний директор телекомпанії TV-4 Юлія Винокур.


– Кожен з нас до реформи повинен відноситися не так, що держава має зробити ці реформи. Ми повинні це зробити разом, кожен з нас як може долучитися. В Україні зараз унікальна ситуація, це приклад як держава і народ може об’єднатися в допомозі армії, – каже журналіст, родом з Тбілісі Тамта Гугушвілі.

– Україна переживає унікальний момент. Якщо низи готові до реформ, то верхи можуть не повторити помилки Саакашвілі, коли людям пояснювати ми робимо те і те. Але це можливо тільки тоді, коли ми віднайдемо таких людей, які знають що і як робити, – переконана доктор економічних наук,професор,завідувач кафедрою міжнародного менеджменту та маркетингу ТНЕУ Олена Сохацька.

– Повинні прийти просто професіонали, бо реформи без професіоналів не можливі. І обов’язково це має бути молоде покоління. Багато українців навчається закордоном, в них сучасні погляди на життя, вони знають як живуть там люди. Вони більше можуть втілити в життя цю західну модель, ніж, наприклад, люди, які багато років були при владі. І, давайте скажемо чесно, вони нічого не зробили, – говорить  професійний футболіст, біженець з Абхазії Каха Дгебуадзе.

– Щоб сильно не розчаровуватися, не треба дуже зачаровуватися, треба реалістично оцінювати. І найголовніше, наш успіх якраз в цьому тиску, допоки наше суспільство буде тиснути. При чому можна обійтися без мусорних баків, можна й іншими методами. Доки ми будемо тиснути на владу, доти вона буде рухатися, – вважає журналіст, громадський діяч Григорій Бурбеза.