додому Головні В Україні заборонять продаж домашнього молока не раніше 1 липня 2018 року

В Україні заборонять продаж домашнього молока не раніше 1 липня 2018 року

2192

В Україні заборонять продаж домашнього молока. Влада піде на такий крок відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, підписання якої було першою і головною метою Революції Гідності. Такий крок повинен значно підвищити якість молочної продукції, яка зараз не відповідає навіть мінімальним європейським стандартам. Один зі шляхів вирішення ситуації, розповідає заступник директора управління харчової та переробної промисловості Володимир Стахів, це об’єднання особистого селянського господарства в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи.

Ближче до Європи, далі від селян. У зв’язку з введенням в Україні європейських санітарно-гігієнічних стандартів уже з 1 січня 2018 року переробні підприємства мали б купувати молоко тільки в спеціалізованих фермерських господарствах. Втім, в останній момент дату відмови від молока другого сорту вирішили перенести на півроку – до 1 липня 2018 року.

– Один із шляхів те, що ми бачимо на сьогоднішній день, це об’єднання особистого селянського господарств в сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, де буде контроль, де будуть холодильники, буде доїльний апарат, десь можна буде покращити якість молока, відповідно – врегулювати дане питання, – розповідає начальник управління харчової та переробної промисловості Департаменту АПК Тернопільської ОДА Володимир Стахів.

Молоко, яке не відповідає цим нормам, зараз йде як другий сорт і не може продаватися у вигляді самостійної продукції.

– В цьому році та продукція, яка зроблена в Україні, не вистачає на неї виробництва до 20% молока, молочної сировини,значить продукція робиться з чогось іншого. Тому я думаю, що тут і в технологічному плані, і в плані контролю треба розбиратися з молокопереробними підприємствами таким чином, щоб ми споживали все-таки достойний продукт, – говорить заступник директора Тернопільської регіональної державної лабораторії ДПСС Зеновій Крушельницький.

Стандарти Євросоюзу передбачають наявність на полицях магазинів трьох сортів молока: екстра-класу, вищого і першого, розповідає Володимир Стахів. Експерти почали говорити про те, що ця вимога ставить під загрозу всю молочну галузь в Україні.

Річ у тім, що приблизно 25-30% молока в країні виробляють селяни, для яких утримання корів часто є єдиним джерелом доходів. На думку селян, відмова від прийому молока нічим добрим не закінчиться. Люди втратять легальне джерело доходу і, зрозуміло, почнуть масово здавати корів на забій.

Оскільки молоко другого сорту, яке вважається придатним для переробки на масло або сир, займає значну частку на українському ринку, повна відмова від нього може закінчитися глибокою кризою галузі і різким зростанням цін.

– Хочеш продати – немає де, малі ціни, корову тримаєш, хоче корова їсти, а віддаєм ні за що, – скаржиться продавець молочної продукції Надія Іванівна.

Проте у Міністерстві аграрної політики і продовольства обіцяють, що навіть після впровадження нововведень не залишать селян без можливості здавати домашнє молоко.

Саме Мінагрополітики попросило технічний комітет відкласти на півроку термін введення в дію нових стандартів, а за цей час підготувати у селах кооперативи, такий крок повинен значно підвищити якість молочної продукції. Хоч як би розвивалися події, вже зараз зрозуміло, що молочна галузь буде одним з лідерів зростання цін в наступному році.