додому суспільство В Старому парку вшанували пам’ять малолітніх в’язнів нацизму

В Старому парку вшанували пам’ять малолітніх в’язнів нацизму

525

Пам'ять малолітніх в’язнів нацизму – тих дітей і підлітків, кого у часи Другої світової війни насильно вивозили у німецькі табори, вшанували сьогодні у Тернополі. Мітинг-реквієм провели у Старому парку біля меморіалу "Дітям-жертвам нацизму". Участь у тернопільському заході взяли представники обласної влади, громадськості і ті, хто дітьми і підлітками постраждав від нацизму.

Микола Матвіїшин уже 30 років на пенсії. До цього своєю працею встиг отримати чимало державних відзнак за трудові заслуги, відбути шестирічну строкову службу у радянській армії, та всьому цьому передували поневіряння у нацистських таборах. Миколу Матвіїшина, як і багатьох інших молодих українців, у 1943 році 16-річним хлопцем нацисти насильно відвезли у Німеччину.

Микола Матвіїшин, колишній малолітній в’язень нацизму: "Мене забрали за брата. Брат був в партізанах. Брат прийшов, втік. Як втік, за ним гестаповці вже ганяли. Замість його мене взяли і сказали: "Як він прийде, ми відпустим". А я сказав мамі так, що його вже розстріляють, а мене заберуть, лучче хай не приходить. Мене кинули в вагон і всьо".

У німецьких таборах Микола Матвіїшин пробув два роки, отримавши від нацистів замість імені номер 982.

Микола Матвіїшин, колишній малолітній в’язень нацизму: "Мене забрали в Нюрнберг на сварщика вчитись, бо малолітнім був, а їм треба було нестарих. От і я там вивчився, назад мене забрали в завод і нас тоді вже з завода, вже тоді американці нас освободили в сорок четвертому році, от, передали Совєцькому союзові нас всіх".

Подібних прикладів історія знає чимало. У Тернополі пам'ять малолітніх в’язнів нацизму вшанували поминальною панахидою і покладанням квітів до меморіалу "Дітям-жертвам нацизму", що у Старому парку.