додому суспільство Уже рік в Україні діє закон про заборону куріння в громадських місцях

Уже рік в Україні діє закон про заборону куріння в громадських місцях

398

Уже  рік в Україні діє закон про заборону куріння в громадських місцях. 16 грудня 2012 року до закону України про обмеження місць куріння тютюнових виробів додали ще кілька змін. Якщо до того заборона куріння стосувалась приміщень навчальних чи медичних закладів, то тепер до них додали і територію цих установ. Додалось і місць, де не лише заборонено курити, а й спеціальних місць для куріння облаштовувати не можна. Чи навчились за рік дотримуватись закону тернополяни, перевірили наші журналісти.

– Курю 5 років.
– Шістнадцять.

Досягнення сумнівні, і жодному з хлопців не на користь. Це визнають самі. Як і те, що курцем нині бути нелегко, особливо совісним. Тому совість часом дрімає.

Олег, курець: "Міліції тут немає, тому можна курити. 

– Міліція ж за рогом.

– Там відділення, вони там сидять, їм холодно мабуть. Вони в бобіках чи на вокзалах.

– Тобто якщо не бачать, то ви собі дозволяєте?

– Звісно, а що я десяточку не дам на каву? Чи я жадна людина?

Обмежень для курців за останні роки побільшало. Особливо після змін до законодавства України про заборону куріння, які прийняли рівно рік тому, 16 грудня 2012 року. Тоді до переліку місць, де курити заборонено і не може бути місць для куріння, додались нові – приіщення закладів культури, державних установ, зупинки громадського транспорту та заклади харчування.

Іванна Швець, адміністратор ресторану: "Багато гостей не знало про те, що вийшов такий закон, багато не цікавилось. З часом ми попереджали, говорили. Помітно, що на столах немає ніде попільничок, багато людей спілкуються про це. Гості чемні, ніхто не палив.

– Тобто за рік вже всі знають?

– Так".

Таблички про заборону куріння і відсутність попільничок – не замилювання очей, підтверджують і відвідувачі ресторанів. Курити там, каже Олег, і справді не дозволяють.

Олег, курець: "Багато закладів і всі дотримуються. І це погано насправді. Просто в деяких місцях є маленькі кабінки для куріння, і там чоловік по 20 стоять, пихтять. Вже й курити не хочеться, коли туди зайдеш. Але всі дотримуються закону.

– А там, де немає спеціально відведених місць, як обходитесь?

– На вулиці".

 

Та й на вулиці треба добре пам'ятати, де можна запалити сигарету, а де – ні. Але навіть міські зупинуки громадськими місцями вважають не всі.

– Чи знаєте, що в громадських місцях заборонено курити?

– Не знаю.

– Заборонено. Кинете сигарету?

– Кину, кину.

У новому законі до заборони курити в приміщеннях лікарень чи шкіл додалось ще й табу на всю територію цих закладів. Під забороною залишаються ліфти, таксофони та дитячі майданчики. І стосується вона не лише тютюнових виробів, а й електронних сигарет і кальянів. За порушення – штраф.

Валентин, курець: "Не маю нічого проти, щоб тільки зробили місця для курців. Наприклад, я знаю, в Тернополі є лише на Залізничному вокзалі місце для куріння".

Та чи вирішать місця для куріння сміттєву проблему, навіть курці не гарантують. Найбільш всіяними окурками чомусь зазвичай є місця поблизу смітників. Тут вже і самі курці погоджуються – це справа совісті. І найкращий метод боротьби – відмовитись від шкідливої звички.

Валентин, курець: "Зараз як тато двох дітей, плануєте кидати?

– Задумуюсь над цим".