Вони чатують на нас у траві, на кущах та деревах і не лише. Українців атакують кліщі. Хворобу Лайма, яка може виникнути внаслідок укусу цих комах, медики інфекційного відділення лікарні швидкої допомоги Тернополя цьогоріч ще не реєстрували. Проте пацієнтів, яких покусали кліщі, вже не бракує.
Кліщ, який сховався у шкірі молодої пацієнтки, швидше за все, жіночої статі, каже досвідчений лікар-травматолог травмпункту лікарні швидкої допомоги Тернополя Володимир Мацюк. А кусають переважно самки, бо інстинкт розмноження і самозбереження – зашкалює. Захищають яйця, які виношують.
Володимир Мацюк, травматолог травмпункту лікарні швидкої допомоги Тернополя: "Чи відривається сам животик кліщихи із самими яйцями, чи вона відпадає, чи її викручують. Відповідно, попадаючи в землю, вони розвиваються. І так відновлюється рід. Тому самі кліщі не кусають, кусають дівчата".
Непроханого квартиранта з шиї пацієнтки лікар викручує. За сьогодні, каже, це вже третій випадок:
– В даній ситуації, для того, щоб витягнути кліща, треба затиснути його пінцетом чи зажимом і викрутити проти годинникової стрілки.
Проте не всі, хто виявляє у шкірі кліща, біжать за допомогою до медиків. Дехто береться видаляти шкідника самостійно. Лікарі застерігають: це небезпечно. Та, якщо вже взялись – робіть це правильно і якнайшвидше.
Олена Герасименко, завідувач інфекційного відділення лікарні швидкої допомоги Тернополя: "Як можуть самі видалити, то зразу видалити. Це місце обробити зразу спиртом або йодом. Зразу йде почервоніння, можна застосувати офлокаїнову мазь, щоб зняти запальний процес. І звернутися до нас для проведення привентивного лікування. Можна змастити олією і прикрити, є такі пластмасові пробочки, щоб створити вакуум. І тоді вони вилазять. Але це не завжди".
Часто у тілі залишається голова кліща. А сама комаха може бути заразною. У травмпункті її видалять правильно, а при потребі лікарі-інфекціоністи нададуть спеціальне – привентивне лікування. Цьогоріч в інфекційному відділенні лікарні швидкої допомоги Тернополя вже пролікувалось 35 людей. Торік, з квітня до листопада, більше п'яти сотень. Страшний же не сам укус, переконують лікарі, а його наслідки.
Олена Герасименко, завідувач інфекційного відділення лікарні швидкої допомоги Тернополя: "Ідуть артрити, міокардіти, гепатити, в більшості артирити, руховий апарат страждає. Ідуть неврологічні наслідки, неврити… Це до смертних випадків не приводить, але приводить до інвалідності".
Де чатує небезпека, передбачити важко. Тому, вирушаючи на природу, одягайте світлий закритий одяг. Повернувшись додому, обов'язково ретельно огляньте тіло.