Головна суспільство Українці Румунії бережуть рідні традиції краще, ніж румуни – румунські

Українці Румунії бережуть рідні традиції краще, ніж румуни – румунські

363

Залишатись українцями на відстані, яка вимірюється кілометрами і роками. В час, коли громадян України намагаються поділити політичними, мовними чи культурними питаннями, українці закордону залишаються єдиними і бережуть свою мову та традиції. Яскравий приклад цьому – українці Румунії.

Пані Вероніка – румунка з українським корінням. Живе серед природи. Української майже не знає, окремими словами і жестами розповідає:

– Мій батько помер, мама мала 2 дівчинки, 1 і 5 років. Мого тата нема. Моя сестра померла, коли їй було 5 років.

Таких, як батьки пані Вероніки у Румунії чимало. Найдавнішим і найчисельнішим українським населенням тут є не діаспора, а автохтонні українці повітів Марамуреш і Сучава, які проживають на цих територіях століттями, кажуть історики. Доказом цього є церкви, які тут існували ще в 14 столітті, українські назви сіл.

– Ще одна група українців в Тульчі, у гирлі Дунаю. Туди переселилися козаки, коли була Бесарабія, турки їм дали, то було вільне місце…
До 1921 року там був курінь у Дунавцях. І наймолодші українці в західній частині Румунії, які переселилися з Закарпаття в 1905-1907 роках, – розповідає голова Союзу українців Румунії Степан Бучута.

На Мараморщині, яку ще називають Мараморощина, Мармарощина, і Марамуреш, живе 60% українців Румунії. Навіть наймолодші їх групи відсвяткували 100-річчя свого проживання на цих землях. За цей час одне село розросталось в кілька. І тепер в них практично самі українці.

Українці добре бережуть власні традиції. Навіть краще, ніж румуни румунські, жартують тут. На свята, а їх тут влаштовують часто, одягають національні костюми, аби і молодь не забувала. За це їх і шанують. Українці – третя за чисельність нацменшина після угорців та ромів і є серед 19 нацменшин, які мають представників в румунському парламенті.

– Ми маємо право мати депутатів в парламенті. В багатьох державах не існує цього. І хоча в європейських державах не існує, але в нас, в Румунії ми маємо представника в парламенті. А головне нас фінансує уряд Румунії. Через державний секретаріат уряду фінансують наші організації меншин, не тільки Союз українців, але й інші 18 нацменшин, які є в Румунії, – каже Степан Бучута.

Завдяки цьому фінансуванню Союз українців Румунії має можливість утримувати офіси, купувати костюми для національного ансамблю і навіть авто для артистів. Кажуть, дуже хочуть жити без кордонів з Україною, щоб і самим частіше туди їздити, і до себе українські колективи запрошувати. Відкриті кордони та мости через Тису – то вже клопіт чиновників. Над цим активно працюють обидві сторони, каже губернатор Мараморщини. Проблемами і потребами українців Румунії активно цікавиться і Українська Всесвітня Координаційна Рада. Останній візит голову УВКР Михайла Ратушного тішить.

– Ситуація хороша. Громада є, жива, зберігає свою культуру, духовність, освіту, мову, гуртується. Це ми відвідали тільки одну територію, яка  дуже близька до Франківщини, Закарпаття, Хуста, Тячева. А є ще українців доволі багато, які живуть в районі Сучави. Ми знаємо, що є невелика порівняно, на сотні, громада в самому Бухаресті. Багато українських студентів вчиться в Бухарестському університеті по обміну, – каже голова Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайло Ратушний.

От тільки етнічні та культурні кордони між країнами не завжди співпадають із сучасними державними. І по обидва боки Тиси часом трапляються однакові назви села, ніби й одного, тільки одна частина належить Румунії, інша – Україні.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here