додому культура Український та болгарський скульптор Михайло Паращук народився на Тернопільщині

Український та болгарський скульптор Михайло Паращук народився на Тернопільщині

1317

Український та болгарський скульптор Михайло Паращук народився на Тернопільщині, але більшість життя провів за межами України. Сьогодні у Тернополі є вулиця його імені, але земляки знають про нього небагато. Експозицію "Я жив тобою Україно", присвячену 135-й річниці від дня народження Михайла Паращука відкрили в обласному державному архіві.

Експозицію "Я жив тобою Україно", яку у держархіві Тернопільської області присвятили Михайлу Паращуку, складає дві основні частини. Перша – біографічна, висвітлює творчість відомого скульптора, та друга – про громадську діяльність митця. Нині у честь Михайла Паращука, який є уродженцем села Варваринці Тернопільської області, у Тернополі названо вулицю, четверте училище обласного центру носить його ім'я. Втім, не усі тернополяни знають про цю видатну людину, каже головний спеціаліст архіву Тетяна Маркевич. Із 85 прожитих років Михайло Паращук лише молоді роки провів на рідній Галичині.

Тетяна Маркевич, головний спеціаліст головний спеціаліст держархіву Тернопільської області: "Решту свого життя він прожив на чужині. В Німеччині, Польщі, Австрії, Естонії, Латвії і більшу частину свого життя, понад 40 років, він провів у Болгарії. В експозиції виставки представленні документи, які ілюструють різні періоди життя митця. В основному це копії та фотокопії, які надійшли з центрального державного історичного архіву Болгарії".

Отримати більшість зібраних матеріалів архіву допоміг краєзнавець Михайло Ониськів, який особисто листувався із Михайлом  Паращуком, а також його дружиною Цвітаною. Саме завдяки листуванню вдалося отримати чимало копій документів і світлин із державного історичного архіву Болгарії.

Михайло Ониськів, краєзнавець, письменник: "Мудрі болгари і кажуть, що для болгарської культури, для болгарської скульптури він більше зробив, аніж самі болгари, тому що те, що він зробив в післявоєнний період, чи за період свого перебування, це все створило і безсмертя самій Болгарії".

Хоч на Україні Михайло Паращук жив недовго, та за цей час встиг зробити чимало. Саме він є одним із співавторів пам'ятника Адаму Міцкевичу у Львові.

Тетяна Маркевич, головний спеціаліст головний спеціаліст держархіву Тернопільської області: "Є світлина  з урочистого відкриття 1904 року під час навчання в Львівській політехніці, куди Паращук поїхав за браком коштів. Він навчався в Відні, але потім переїжджає у Львів і вчиться у професора Попеля, і результататом цієї їхньої співпраці став цей пам'ятник, який вважається найкращим не тільки в Україні, але в Європі і в світі в цілому".

Про громадську активність Михайла Паращука зрозуміло із оригіналів листів його дружини та інших, не вельми поширених документів.

Михайло Ониськів, краєзнавець, письменник: "Про Паращука не дуже рясно писали в тодішній радянській пресі, через те, що він свого часу в уряді Михайла Грушевського представляв Україну в кількох дипломатичних місіях закордоном. Зокрема був першим секретарем посольства України у Талліні, Ревелі, тоді називався Таллін, пізніше був радником українського посольства, української амбасади у Латвії".

Заплановано, що виставка у держархіві Тернопільскої області, присвячена відомому скульптору Михайлу Паращуку, триватиме до середини грудня.