додому культура У Тернополі відзначили 141-у річницю з Дня народження Соломії Крушельницької

У Тернополі відзначили 141-у річницю з Дня народження Соломії Крушельницької

1015

23 вересня 1872 року народилась наша славетна землячка і всесвітньо відома оперна співачка. Відзначили річницю з Дня народження Соломії покладанням квітів та святковою імпрезою в Українському домі "Перемога".

Соломія Крушельницька народилася в селі Білявинці Бучацького району. Коли дівчинці виповнилося 6 років, родина переїхала в село Біла Тернопільського району. Ще в дитинстві вона виявляла неабиякі музичні здібності. Соломія Крушельницька вчилася грати на фортепіано, співала в хорі. На позичені гроші батько відправив її навчатися у Львівську консерваторію, яку вона закінчила з відзнакою. Соломія успішно дебютувала у Львівському оперному театрі. Пізніше у Мілані брала уроки вокалу та розкрила широкі можливості свого голосу.

Уже через рік Крушельницька співала провідні партії на кращих оперних сценах Італії. Тріумф, якого вона досягла в цій країні, відкрив перед нею двері театрів багатьох країн світу. У Тернополі ім'я Соломії Крушельницької носить вулиця, а також обласне державне музичне училище. Викладачі та студенти кажуть, горді за свій навчальний заклад і роблять усе, аби ім'я Соломії було на висоті.

Ігор Левенець, завідувач відділу Тернопільського обласного державного музичного училища ім. С.Крушельницької: "Наші випусники вчаться у вишах спеціальних, тобто консерваторіях і в інших вузах, які пов'язані з музикою. І всюдли, дже би вони не вступили, то завжди приходять гарні відгуки. Багато з них стають лауреатами міжнародних, всеукраїнських конкурсів. Ставали, стають і будуть ставити. Так що ми стараємося нести ім'я Соломії Крушельницької високо.

У репертуарі Соломії Крушельницької – понад 60 партій світової оперної класики. Вона виступала на сценах театрів: Іспанії, Португалії, Франції, Єгипту, Чилі та інших. Співати з нею вважали за честь Енріко Карузо, Тітто Руффо, а Федір Шаляпін був закоханий у Соломію. Її лірико-драматичне сопрано не залишало байдужих. Молоді тернополяни кажуть, знаменитою землячкою пишаються та беруть з неї приклад.

Видатну оперну співачку пам'ятають та люблять у  Тернополі. Спорудження пам'ятника Соломії Крушельницькій, допомога та підтримка для талановитої молоді – з цією метою у Тернополі створили благодійний фонд "Соломія". Головне досягнення фонду, вважають його учасники, – встановлення на бульварі Тараса Шевченка пам'ятника співачці. Тож за підтримки міської ради і тернополян у 2010 року відбулось відкриття постаменту. На сьогодні це єдиний пам'ятник Соломії Крушельницькій у світі.

Марта Подкович, голова благодійного фонду "Соломія": "Фонд не в силі був зібрати такі великі гроші. А тим більше мова йщшла про бронзу. Це дорогий матеріал. Місто знайшло можливість знайти цей матеріал. Дякуючи їм, громаді, бо громада міста збирала гроші по церквах,  просто люди жертвували хто дізнався, хто почув про те, що має бути пам'ятник. Одним словом, Соломія Крушельницька – улюблениця всіх. І дуже тішуся тим, що пам'ятник такий є".

На цьому у фонді "Соломія" зупинятися не думають. У їхніх планах – відновити Всеукраїнський конкурс хорових колективів і солістів імені Соломії Крушельницької та розширити музей.