додому Головні У Тернополі сім`я загиблого захисника відмовилася від встановлення пам’ятника, стилізованого під військове...

У Тернополі сім`я загиблого захисника відмовилася від встановлення пам’ятника, стилізованого під військове кладовище

1095
Перипетії на Микулинецькому кладовищі. У Тернополі сім`я загиблого захисника відмовилася від встановлення пам’ятника, стилізованого під військове кладовище. Рідні полеглого бійця вирішили облаштувати могилу свого сина на «Пантеоні Героїв» за індивідуальним дизайном. Монумент захисника знаходиться поряд з іншими могилами військових. Їхні родини підтримали проєкт облаштування однакових могил, тому нині вони обурені, що одна із поміж усіх виділятиметься. Декілька місяців люди сподівалися, що сім`я, яка виступає проти участі у проєкті, змінить свою думку, однак – всупереч іншим – вони почали самостійно облаштовувати могилу сина. Подробиці обох сторін конфлікту – далі.
Однакові пам`ятники у формі мальтійського хреста – так у Тернополі виглядають могили Героїв, які в російсько-українській війні стали Небесним військом. Усі вони створені в рамках проєкту “Пантеон Героїв”. Однак один із надгробних монументів матиме дещо інших вигляд. Декілька сімей загиблих захисників зібралися на Микулинецькому кладовищі. Вони виступають проти встановлення сакральної споруди, оформлення якої відрізнятиметься від могил їхніх рідних, похованих поруч.
Людмила, дружина загиблого військовослужбовця, каже: “Це не про пам`ятник – шана. Шана ось тут. Вона залишається назавжди. А пам`ятник – це є військове кладовище, тут загинули воїни. Не за це загинули вони. Не за ці цінності, що має бути пам`ятник чимбільший, чимкращий. Ну, не за це загинули”.

Напередодні реалізації проєкту “Пантеон Героїв”, вигляд надгробних пам`ятників презентували та затверджували спільно з родинами загиблих захисників. Тоді ж проєкт ініціювали на голосування.

Дарця Веретюк, ініціаторка проєкту “Пантеон Героїв”, коментує: “Практично всі одностайно підняли руки і хотіли, аби швидше це робити і проєкт їм подобався. Кілька старших було жінок, які не до кінця погоджувалися, що треба все ж – таки пісковик. А хтіли таки з граніту. Тому ці кілька людей, які не підняли руку, сумнівалися у самому матеріалі, вони все ж таки погодилися, хай вже роблять разом зі всіма. таке як всі”.

Рідні загиблих військових обурені, адже напередодні зустрічі на могилі “Пантеону Героїв” залили фундамент та встановили гранітні плити. Працівники ритуальної служби викликали поліцейських.

Сергій Тлумацький, начальник СКП “Ритуальна служба”, пояснює: “Без дозволу, без різних погоджень майстри на прохання охоронців, на попередження щоби припинили роботи і не заїжджали, не захотіли слухати. Навіть те, що залито, воно виходить за рамки місця поховання”.

Аби погасити негативні емоції та приступити до діалогу, сім`ї, яка виступає проти, запропонували декілька альтернативних варіантів вшанувати пам’ять їхнього сина.

Нам вдалося поспілкуватися з Марією Стадник, матір`ю полеглого військового Віталія Стадника. У телефонній розмові вона розповіла: що на зустрічі з іншими родинами загиблих Героїв не була присутня, оскільки не знала про неї. А рішення створити власний монумент для свого сина сім`я прийняли з перших днів його поховання. Вони не давали згоди на облаштування іншої надмогильної споруди, відтак не брали участі у всіх обговореннях.
“Ми проти Пантеону не маємо нічого проти. Хай буде Пантеон. Але наше рішення поставити сину пам`ятник, то люди, що собі дали згоду, це ж кожного питали згоду, і кожен мав право висловити свою згоду – чи він хоче таку надгробну плиту, чи іншу”, – каже жінка.

Син Марії Стадник – Віталій Стадник загинув у жовтні 2022 року. Чоловік залишив посаду прокурора та добровільно пішов на фронт. За словами Марії, пам’ятник її сину не погіршить загальний вигляд “Пантеону Героїв”. Також жінка не погоджується з тими думками, що встановлений фундамент та плити порушили загальні розміри і нібито заважають встановленню інших памʼятників Героїв, які поховані поруч.

Основні роботи по облаштуванні могили свого сина сім`я Стадників планують продовжити вже навесні наступного року. У той час, частина проєкту “Пантеон Героїв” у Тернополі вже реалізована. Надалі сім`ї загиблих, які ховатимуть рідних, підписуватимуть договір у новому зразку про уніфіковані пам`ятники. В іншому випадку – полеглих героїв ховатимуть на інших кладовищах.