додому культура У Тернополі пригадали українського письменника, актора, режисера та драматурга Олелька Островського

У Тернополі пригадали українського письменника, актора, режисера та драматурга Олелька Островського

1316

Життєвий та творчий шлях українського письменника, актора, режисер та драматурга Олелька Островського пригадали у Тернополі. Про видатного родича розповідав його правнук Олександр Плотніков, який також продемонстрував архівні документи, книги Олелька Островського та світлини із особистого архіву родини.

Олелько Островський – український актор, режисер, письменник, драматург і громадсько-політичний діяч. Народився у 1887 у м. Золотоноша. За свою активну патріотичну позицію Олелько був визнаний ворогом народу у розстріляний на 31-му році життя у 1919 році у Полтаві. Серед робіт видатного українського козака – є історичні оповідання, повісті, романи, нариси, драми та п’єси і казки.

Про це у Тернополі на презентації життєвого та творчого шляху Олелька Островського розповів його правнук вчитель трудового навчання і креслення Тернопільської ЗОШ №19 Олександр Плотніков. Про свій зв’язок із видатним письменником, зізнається, дізнався нещодавно.

– Це сталося у 2010 році. Я прийшов додому, мене не було, була мама. Вона каже: Саша, нас знайшли. Пролунав дзвоник і вона підняла, а там чоловічий голос питає: ви така то така то, вона – так. А тоді він питає, а що вам каже м. Надвірна? Вона каже – я там закінчила середню школу. А м. Золотоноша? Мама каже: я там народилася і голос в трубці каже – ура, я вас знайшов, – пригадує правнук Олелька Островського Олександр Плотніков.

Вагому роль у цій історії зіграв український філолог, професор, директор Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень Міжрегіональної академії управління персоналом Василь Яременко. Він родом з Полтавщини, сам позиціонує себе як козак, тому і взявся досліджувати постать українського письменника-козака Олелька Островського. Тоді і віднайшов його коріння. І це допомогло рідним Олександра нарешті дізнатися родинну таємницю – хто той чоловік, що поруч із прабабусею на фото.

Це був саме Олелько Островський – свого часу визнаний ворогом народу і засуджений до розстрілу. Тому ні бабуся, ні прабабуся пана Олександра ніколи не розповідали онуку, хто ж той чоловік на фото. А тепер світлини свого прадіда пан Олександр гордо презентує у Тернопільській міській бібліотеці № 2 для дітей. Захід приурочений до вшанування пам’яті української центральної ради.

Опанас Саксаганський – відомий український актор, товариш Олелька Островськго та хрещений батько його дочки – бабусі пана Олександра. Окрім звістки про відомого прадіда, чоловік відновив зв’язок з родиною братів Олелька Островського. Знати свій рід, пам’ятати та шанувати його – це чи не найголовніше, що є у кожного. Тому колекцію світлин видатного прадіда – Олелька Островського пан Олександр не віддає в архіви чи музеї а залишає у себе, щоб потім передати у спадок своїй донечці Юлі та її сім’ї.