Головна суспільство У Тернополі голови рад різних рівнів говорять про децентралізацію влади

У Тернополі голови рад різних рівнів говорять про децентралізацію влади

354

Розширення повноважень місцевих громад, формування бюджету на місцях, більша відповідальність виборних органів влади – такі головні аспекти децентралізації влади в Україні, вважають експерти. Сьогодні майбутнє реформування місцевої влади обговорили у Тернополі за участі голів різних рівнів. Семінар триватиме протягом двох днів і покликаний проінформувати та вислухати думки представників виконавчої влади на місцях.

18 років роботи у міськраді, другий термін на посаді міського голови Шумська – Володимир Плетюк може із впевненістю розповідати про децентралізацію влади з власного досвіду. Реформи у самоврядуванні потрібні, коментує Володимир Євгенович, і це доводить досвід західних країн. Проте наради і зустрічі вже варто згортати, бо прийшов час децентралізацію нарешті реалізувати.  

– Кажуть, що це буде зроблено під наступні вибори до місцевих рад, але я би хотів, щоб це було швидше. Польща починала таку реформу ще в середині 90-х, але досі не закінчила. І це при мільярдних вливаннях Євросоюзу. Ми повинні з чогось почати. Можливо, зараз є такий шанс, – розповідає міський голова Шумська Володимир Плетюк.

Відповідно до закону "Про місцеве самоврядування" обов'язків у голів місцевих рад чимало, каже Володимир Плетюк. Ефективно використовувати фінансові можливості бюджету можна і зараз, якби справно працювало Держказначейство. Але децентралізація влади дозволить відновити справедливість у розподілі грошей.

– Якщо кошти вже будуть у нас, то вже буде видно, що хто справляється, той і використовує ці кошти, а хто не справляється, той і не використовує. От буде та реформа, то знову з'явиться новий стимул, нові ідеї і звичайно буде працюватися, – говорить Володимир Плетюк.

Сьогодні в Україні поняття "децентрадізації влади" підмінюють поняттям "федералізація". Проте це речі абсолютно різні, кажуть експерти. Майбутнє України за децентралізацією влади.

– Ми сьогодні повинні говорити про реальне європейське розширення повноважень органів місцевого самоврядування. Зокрема, не розширення повноважень органів державної влади, як от голів державних адміністрацій, самих державних адміністрацій, які мають бути ліквідовані. Ми маємо сьогодні говорити про реальне розширення повноважень сіл, селищ, міст, міських голів, селищних і сільських голів. Це дасть можливість розширити максимально повноваження органів місцевого самоврядування із конкретним фінансовим підкріпленням, – каже депутат Тернопільської облради Степан Барна.

Замість традиційних держадміністрацій – виконавчі комітети обласних і районних рад, а для контролю за дотриманням закону – спеціальні органи, префектури, – такою бачить децентралізацію влади радник міністра регіонального розвитку та будівництва.

– Ця частина має контрольні органи. Ті, які слідкують за  законністю рішень органів місцевого самоврядування. В першу чергу тої самої обласної ради. Не ефективністю, а законністю. Дуже формалізований підхід. Голова тої структури має тільки місяць, щоб сказати: "Хлопці, мені здається, що ви неправильно прийняли рішення і воно не відповідає закону. Я його зупинив і подав у суд." А суд вже як вирішить, так і вирішить, – вважає радник міністра регіонального розвитку України Юрій Ганущак.

Коментарі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here