![432228113_730471015863153_641846335598084457_n (1)](https://tv4.te.ua/wp-content/uploads/2024/03/432228113_730471015863153_641846335598084457_n-1-640x480.jpg)
У заповіднику “Медобори” цвіте одна з найкрасивіших весняних рослин – сон великий (Pulsatilla grandis).
Зростає він на узліссях, лучно-степових трав’янистих схилах, краях чагарникових заростей. Великі дзвонико- або келихоподібні фіолетові або бузково-сині квіти сону закутані від весняних холодів у теплий “кожушок” густого опушення білястих волосків. Назву рослина отримала через те, що її квітки у вітряну погоду та вночі закривають пелюстки й низько схиляються, ніби засинають. У народній медицині її використовують як снодійний засіб.
Сон великий занесений на сторінки Червоної книги. Значна частина популяцій виду в Україні втрачена через розорювання степових ділянок, надмірний випас або припинення господарського використання і, як наслідок, заростання чагарниками. Через високу декоративність рослини масово знищуються (для озеленення й збирання на букети).
У статті використані фото Івана Добриводи та Лесі Козири.