додому суспільство У “Карітасі” допомагають узалежненим від алкоголю

У “Карітасі” допомагають узалежненим від алкоголю

708

В Україні щороку через алкоголь помирають понад 40 тисяч людей. На сьогодні 40% дітей віком від 14 до 18 років вже пили спиртне, і це при тому, що існує заборона на продаж алкоголю неповнолітнім. В Україні офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тисяч осіб з діагнозом хронічний алкоголізм. Часто страждають і люди, в сім'ї яких є алкоголіки. Отримати допомогу узалежнені від алкоголю та члени їх родин можуть безкоштовно у Тернополі. У нас діє спеціальний консультативно-просвітницький центр. Знаходиться він у приміщенні благодійного фонду "Карітас".

"Я співзалежна, бо у моїй сім'ї є алкоголік", – так свою розповідь розпочала пані Світлана. Звернутися у центр для узалежнених від алкоголю та членів їх родин жінці порадили у церкві. 

– Мені було дуже важко, я дуже переживала, що я винна у тому, що в мене залежна людина в сім'ї. Мені було дуже соромно і тільки там я дізналася, що алкоголізм це хвороба. Порадили мені звернутися до Бога і віддати в його руки мою справу. І кожен ранок, коли я просинаюся, то кажу: "Боже, я в твоїх руках", – розповідає співзалежна Світлана.

У листопаді 2012 року пані Світлана вперше переступила поріг центру. Зараз, розповідає жінка, вона віднайшла душевний спокій, а її син відвідує групу анонімних алкоголіків.

– Я вдова. Два роки тому помер мій чоловік і те, що вирішувалося зі сторони батька, то зараз вирішує мама. Я завжди згадую картину Ребрандта "Повернення блудного сина", де дві руки, одна рука чоловіча, а одна жіноча намальована. Я як мама мушу прийняти сина і підказати, що йому робити і простити і любити, – каже Світлана.

Таких, як пані Світлана, у центр звертається чимало. Ще більше людей бачать волонтери, коли з місіями їздять райцентрами і селами нашої області. Терапевт узалежнень Роман Прочко каже, люди спиваються і ситуація катастрофічна. Час бити на сполох вже прийшов, вважає він. Аби зрозуміти, яку допомогу надають у центрі, треба знати природу узалежнення, пояснює лікар.

– Повернути людині віру, повернути надію у те, що в її житті може щось змінитися. З вірою і надією тоді людина починає знов спочатку відроджувати в собі здатність радіти життю. А друга річ – допомогти людям відкрити своє серце до Бога для того, щоби Бог їм дав силу не вживати алкоголь, дав силу жити з тим, – розказує терапевт узалежнень Тернопільського центру для осіб узалежнених від алкоголю та членів їхніх родин Роман Прочко.

Україна займає перше місце у Європі за дитячим і підлітковим алкоголізмом. Наймолодшому пацієнту центру в Тернополі лише шістнадцять років. Вберегти дитину від алкоголю можна, каже психолог центру, але коли батьки і самі його не вживають.

– Сімейні свята, дні народження, релігійні свята чи якісь домашні вони всі проходять із атрибутом. Це є пляшка на столі. Лише батьки можуть зупинити подальший розвиток проблеми, в якій може бути їхня дитина. І робити це треба виключно на своєму прикладі, – говорить психолог Тернопільського центру для осіб узалежнених від алкоголю та членів їхніх родин Марія Новіцька.

У центрі для залежних людей та їхніх родичів щопонеділка протягом дня приймають психолог, терапевт узалежнень і священик. Окрім цього проводять і виїзні місії тверезості у села і райцентри області. Також у багатьох храмах Тернопільщини започатковані "Книги тверезості". Записатися у таку книгу можуть люди, які не вживають алкоголю. Так християни засвідчують перед Богом, що вболівають за залежну людину і з любові до неї беруть на себе терпіння, щоб Господь прийняв жертву і дарував силу хворому. "Рух тверезості" виник ще 8 років тому. Церква вирішила не чекати, поки на проблему пияцтва зверне увагу держава. Так роботу почали у двох напрямках: допомогти тим, хто став залежним і вберегти інших.

– Церква бачить свою безпосередню роль, щоби допомогти людині жити повноцінним, нормальним, тверезим життям, мати радості в житті від спілкування з людьми, від спілкування з Богом, а не шукати радості там, де її нема: в алкоголі чи наркоманії. Хочемо дати справжню альтернативу світові, щоб він не шукав щастя там, де його нема, – каже керівник і духівник "Руху тверезості" Тернопільсько-Зборівської Архиєпархії УГКЦ Василь Сліпчук.

У консультативно- просвітницькому центрі завжди готові допомогти залежним людям і членам їхніх родин. Допомога безкоштовна. Знаходиться центр у приміщенні благодійного фонду "Карітас" на вулиці Замонастирська, 1. Щопонеділка працівники центру чекають на відвідувачів. Звертатися можна також за номером телефону 098 552 95 13.

– Не втрачати надії. Звертатися в наш центр за адресами і по телефону і найважливіше – вірити, що Бог поможе нам, – вважає спізалежна Світлана.