додому Головні У християн східного обряду сьогодні – Святвечір

У християн східного обряду сьогодні – Святвечір

2348
Сьогодні, 6 січня, християни східного обряду святкують Святвечір. Це одне з найурочистіших християнських свят. Його відзначають напередодні Різдва.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Добрі традиції. Різдво

Цей день – останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12-ти учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.

У різних регіонах України Святвечір святкували по-різному, але скрізь існував обряд, пов’язаний з приготування першої куті. Її називали Багатою, оскільки, крім неї, готували ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.

Кутя вважалася основною обрядовою їжею. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду, але пам’ятали відоме прислів’я: «Не передай куті меду». В деяких регіонах заправляли товченим маком, горіхами.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Чим стародавнє язичницьке Різдво схоже на сучасне

Щойно на небосхилі з’являлася перша зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Першим, як і годилося, займав місце господар, а за ним інші члени родини.

Вставши, голова сімейства пропонував пом’янути небіжчиків і запросити їх на Святвечір. Вважалося, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняли для них місця на лавах і стільчиках, ставили страви і клали ложки.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Підбірка традиційних українських колядок

В Україні досі не втратила своєї актуальності чудова традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.