додому освіта У 79 школах Тернопільської області навчається менше 10 дітей

У 79 школах Тернопільської області навчається менше 10 дітей

804

Майже 80 шкіл на Тернопільщині неукомплектовані – там навчається менше 10 дітей. Такі дані наводять у департаменті освіти і науки облдержадміністрації. Низька якість освіти, дороге утримання – такі наслідки тягнуть за собою маленькі сільські школи. Проте про закриття конкретних шкіл мова поки що не йде, запевняють у департаменті. Для цього за законом необхідна згода територіальної громади.

В останні 5 років у сільських школах першокласників більшає. Проте навіть цей факт не означає, що учнів у селі вистачає. За останніх 10 років в області не дорахувалися близько 50 тисяч школярів і призупинили навчання у півсотні шкіл. Закривали школи маленькі, де дітей було обмаль. Системного скорочення навчальних закладів у департаменті освіти Тернопільської облдержадміністрації не планують, але неукомплектованість шкіл вважають серйозною проблемою.

Іван Запорожан, директор департаменту освіти і науки Тернопільської ОДА: "Якщо на дитину приблизно держава виділяє 8 тисяч гривень, то у малесенькій школі ця цифра коливається навіть від 25 до 35 тисяч гривень в рік. Але це означає, що дитина, яка навчається у великій школі, щось недотримає. Ми не зможемо там провести відповідну матеріально-технічну базу у відповідності до сьогоднішніх вимог. Нам безпосередньо треба виконувати нові навчальні програми".

У маленькій школі гірша якість навчання, каже Іван Запорожан. У них важко буде ввести нові предмети, як того вимагає Міністерство освіти: з другого класу  – "Сходинки до інформатики", з п'ятого – дві іноземні мови.

Іван Запорожан, директор департаменту освіти і науки Тернопільської ОДА: "В маленьких, малокомплектних школах початкових, то я би не сказав, що якість освіти досить на належному рівні. Не можна любою ціною підходити, що тут має вчитися дитина і так дальше. Треба із перспективою ставитися до питання розвитку і навчання своїх дітей. Якщо не отримає хорошої освіти, то про яку роботу чи вступ у вищі навчальні заклади можна говорити".

Загалом на Тернопільщині 220 початкових шкіл, 39% з них – малокомплектні, що вимагають колосальних капіталовкладень. Які школи з нового начального року не запрацюють – говорити ще рано, розповідають у департаменті освіти. Зараз у різних районах області ведуть перемовини з громадами. Без їх дозволу закрити школу не можуть.

Іван Запорожан, директор департаменту освіти і науки Тернопільської ОДА: "Це не робота одного дня. Не так легко, наприклад, позбутися 79 малокомплектних шкіл. Це практично за рік нереально. Але те, що робота в кожному районі така ведеться. Я думаю, що це правильна робота і нас повинні розуміти всі. Я найгірше не люблю, коли політизуються ці питання: влада хоче закрити школу і так далі. Та не влада хоче закрити школу. Порахуйте на місцях, разом сядьте, подивіться. Чи вигідно таке утримувати?"