додому Новини Цукор і гречка нового врожаю на Тернопільщині подешевшали

Цукор і гречка нового врожаю на Тернопільщині подешевшали

802

Цукор і гречка нового врожаю на Тернопільщині подешевшали. Це не може не тішити покупців, однак, як і в кожної медалі, є дві сторони. І зниження оптово-відпускних цін на ці продукти може відбити у сільгоспвиробників бажання сіяти цукровий буряк і гречку наступного року.

Щодня цукрові заводи Тернопільщини виробляють зараз 3300-3400 тонн цукру. За рік Тернопілля споживає цього продукту 40-42 тисячі тонн. У цьому сезоні область вже виробила його втричі більше від потреби, а цукрові заводи ще працюють і весь солодкий корінь не викопаний. Відтак ще не менше, як 60 тисяч тонн цукру область зварить у цьому сезоні. Залишки, звісно, можна продати, та цінова політика, визнають в обласному управлінні агропромрозвитку, неоднозначна.

Постановою № 945 від 17 жовтня цього року Уряд знизив мінімальні ціни на цукор із врахуванням ПДВ до 4 гривень  копійок за кілограм. Така ціна передбачається на весь поточний маркетинговий рік, тобто із вересня цього року до серпня 2013-го. Зниження закупівельної ціни на цукор має наслідком його подешевшання в роздрібній торгівлі, та для сільгоспвиробників і переробників, аби залишки цукру продати, це зовсім не найкраща ціна.

– Отут проблема. Бачите, ціна на цукор впала до 5.20-5.10 гривень за кілограм. І, по суті, не дуже то в нас виробництво цукру зменшиться порівняно з 2011 роком, але якщо така ціна збережеться протягом осені, зими і весни, то, я думаю, навесні цукровий буряк будуть сіяти ще – ми маєм на 12 тисяч гектарів в цьому році менше – то, я думаю, на другий рік ще менше посіють сільгоспвиробники, бо кожен думає за економіку і прибутковість свого підприємства, – розповів начальник головного управління агропромрозвитку Тернопільської ОДА Андрій Хома.

Якщо цукор подешевшав завдяки адміністративному втручанню, то гречка – через перевиробництво. Нині в магазинах Тернополя кілограм ядриці можна купити і за 5 гривень з копійками – це вже з нового врожаю – і вдвічі дорожче – зі старих запасів.

– Гречка подешевшала, тому що, бачите, ми знову ж виробили на 1,5 тисячі тонн гречки більше, ніж в минулому році, і вже зразу є валове виробництво. Ми маєм зараз 12,5 тисяч тонн гречки, а нам потрібно в області згідно норм 2 тисячі 600 тонн гречаної крупи на цілий рік на область. Якщо брати, що 68% вихід, берем 70%. То ми маєм 12 на 70, то ми маєм десь біля 9-ти, хай буде 8 з половиною тисяч тон гречаної крупи.  2 тисячі 600 і 8 з половиною. 6 тисяч тонн ці виробники-переробники вже будуть думати, де її діти, каже Андрій Хома.  

Продати вигідно надлишки гречки виробникам Тернопільщини на внутрішньому ринку буде непросто – вся Україна гречки сіяла і зібрала цьогоріч значно більше, як торік. Тому, передбачають в обласному управлінні агропромрозвитку, гречка в магазинах і на ринках Тернопільщини дешевшатиме і далі.

TV-4